Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Mazurach wybudowano pierwszą od kilkudziesięciu lat śluzę. Guzianka II czynna będzie od czerwca

Fot. M. Zbrożek

Jeszcze w czerwcu żeglarze i wodniacy będą mogli skorzystać z nowej śluzy Guzianka II, umożliwiającej przepłynięcie z jeziora Guzianka Duża na jezioro Bełdany – zapewnił prezes Wód Polskich Przemysław Daca. W piątek oficjalnie zakończyła się budowa obiektu.

Odbieramy plac budowy protokołem, czyli wykonawca wykonał swoją pracę. Mamy gotową, piękną śluzę Guzianka II. Teraz występujemy do inspektora nadzoru budowlanego o wydanie jak najszybsze decyzji ws. eksploatacji. Myślę, że jeszcze w czerwcu, jak obiecywaliśmy, jeszcze przed głównym sezonem nawigacyjnym, będziemy mieli śluzę gotową

– powiedział Daca w piątek podczas konferencji na terenie Guzianki II.

Przypomniał, że jest to pierwsza śluza wybudowana na Mazurach od kilkudziesięciu lat. Obiekt powstał we współpracy Wód Polskich z gminami mazurskimi i marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2018 i zakończyła teraz, czyli szybciej niż planowano. Wstępnie zakładano, że budowa zakończona zostanie we wrześniu tego roku.

Jestem dumny z tej inwestycji, bo jak sądzę, to będzie najbardziej uczęszczana śluza w Europie, tak jak w przypadku siostrzanej, starej, bo ponad stuletniej. Nowy obiekt jest wyczekiwany przez wszystkich żeglarzy i wodniaków

– dodał prezes Daca.

Wskazał, że obok planowanych remontów kanałów mazurskich, nowa śluza jest również inwestycją, która zmieni oblicze Mazur. Stara Guzianka będzie także funkcjonowała dalej. Planowany jest jej remont, a potem ruch będzie odbywał się na obu obiektach i będzie rozdzielony ze względu na wielkości jednostek. Prezes dodał, że obecnie, z uwagi na sytuację epidemiczną, można się spodziewać w tym sezonie wakacyjnym większej liczby turystów na Mazurach.

Burmistrz Rucianego Nidy Piotr Feliński mówił, że żeglarze i samorząd doczekali się po 13 latach „drugich drzwi” na jezioro. Ocenił, że stara Guzianka jest raczej ekspozycyjną i zabytkową budowlą, niż funkcjonalną.

Mówił, że starania o budowę nowego obiektu były poprzedzone zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, decyzjami środowiskowymi oraz powstaniem inicjatywy samorządów, które założyły Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich 2020. One stały się beneficjentem projektu, który uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Inwestycję podjęły Wody Polskie.

Wyraził nadzieję, że w tym sezonie będzie więcej turystów na Mazurach, ponieważ Polacy – jak mówił – będą wybierać wypoczynek indywidualny w gronie rodzinnym, także na żaglówkach. – Zapraszam wszystkich żeglarzy i wypoczywających nad nasze jeziora – mówił burmistrz.

Prezes Daca dodał, że decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, przeprawy jednostek przez śluzy w tym sezonie nawigacyjnym będą bezpłatne. Jak wskazał, to też będzie zachęcać turystów do skorzystania z atrakcji nad jeziorami.

Śluza Guzianka II umożliwi szybszą przeprawę żeglarzom z jeziora Bełdany na jezioro Guzianka Duża. W poprzednich sezonach wodniacy korzystający ze starej śluzy musieli czekać na przeprawę 2-3 godziny.

Guzianka II kosztowała 30 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 17 mln zł.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

 

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Autor: A. Libudzka (PAP)/M. Zbrożek
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śluza, szlak Wielkich Jezior Mazurskich
RZGW ograniczył godziny otwarcia śluz. „Nie było ekonomicznego uzasadnienia”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ustalił reguły otwarcia śluz. Mają być otwarte od 9.00 do 17.00. Po tym czasie ich otwarcie musi być uzgadniane ze...

Zamknij
RadioOlsztynTV