Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

RZGW ograniczył godziny otwarcia śluz. „Nie było ekonomicznego uzasadnienia”

Kanał Elbląski. Fot. Marek Lewiński

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ustalił reguły otwarcia śluz. Mają być otwarte od 9.00 do 17.00. Po tym czasie ich otwarcie musi być uzgadniane ze śluzowym.

Zdaniem senatora Jerzego Wcisły taka sytuacja zniechęca do uprawiania turystyki wodnej.

Wyobraźcie sobie państwo wodniaka, który dopływa do Gdańskiej Głowy o godzinie 17.30, gdzie mógłby płynąć do 21. Nikt mu tej śluzy nie otwiera i będzie pod nią stał całą noc.

Jak informuje Bogusław Pinkiewicz rzeczniki prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku godziny otwarcia śluz zostały podyktowane małych ruchem turystycznym, który jest czterokrotnie mniejszy niż w ubiegłym roku.

Nie było ekonomicznego uzasadnienia, aby śluzy te z pełną obsadą pracowników były czynne dłużej. Jednocześnie nasi pracownicy na bieżąco monitorują ruch na śluzach. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to wtedy dostosujemy godziny otwarcia.

Śluzy oraz pochylnie w okolicach Elbląga to jedne z atrakcji turystycznych tego regionu. Te obiekty hydrotechniczne same w sobie są magnesem na turystów, którzy swój wolny czas lubią spędzać na wodzie. Wokół Elbląga jest piętnaście śluz. Na rzece Szkarpawa – Gdańska Głowa, na Martwej Wiśle Przegalina Południowa, po cztery na rzece Nogat i systemie Kanału Elbląskiego i Pojezierza iławskiego oraz pięć pochylni na Kanale Elbląskim.

Fot. Aneta Pastuszka

Autor: A. Puzdrowska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kanał Elbląski, Jerzy Wcisła, śluza
Na Mazurach kończy się budowa śluzy, na którą czekają żeglarze. „Guzianka była najbardziej eksploatowaną śluzą w Polsce”

Prawdopodobnie w czerwcu śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie zostanie oddana do użytku. Będzie też można korzystać ze starej śluzy - Guzianki I - poinformowały Wody Polskie....

Zamknij
RadioOlsztynTV