Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Mazurach kończy się budowa śluzy, na którą czekają żeglarze. „Guzianka była najbardziej eksploatowaną śluzą w Polsce”

Wizualizacja śluzy Guzianka II

Prawdopodobnie w czerwcu śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie zostanie oddana do użytku.

Będzie też można korzystać ze starej śluzy – Guzianki I – poinformowały Wody Polskie. Budowa wkracza w decydującą fazę. Wodom Polskim zależy, żeby odkorkować ruch na jeziorach.

Guzianka jest pierwszą śluzą wybudowaną przez Polaków na Mazurach. Wszystkie istniejące mazurskie śluzy powstały w czasach Prus Wschodnich. Guzianka, łącząca jeziora Guzianka Mała i Bełdany, jest najbardziej eksploatowaną śluzą w Polsce.

Z powodu dużego ruchu zdecydowano o budowie nowej śluzy Guzianka II. Zabiegali o to od lat żeglarze, samorządowcy i branża turystyczna.

Inwestycję za ponad 30 milionów złotych od października 2018 roku realizują Wody Polskie. W zależności od wielkości jednostek w komorze Guzianki II będzie mogło się znajdować od 6 dużych jachtów do kilkunastu małych jednostek.

Wody Polskie wskazują, że w ubiegłym roku przez Guziankę prześluzowanych zostało 15 tysięcy jednostek. W przyszłości przygotowywany jest też remont starej śluzy. Według planów miałby rozpocząć się pod koniec tego roku.

Autor: K.Piasecka za PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, Pisz, śluza, Ruciane-Nida, Guzianka
Muzeum Ziemi Piskiej otwarte dla zwiedzających. „Nie będzie zwiedzania grupowego i zajęć edukacyjnych”

Do odwołania odwiedziny w placówce odbywają się jednak według nowego regulaminu. Oprócz obwiązujących przepisów nakazujących zakrywanie twarzy i zachowanie odległości od innych osób, Muzeum Ziemi Piskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV