Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Na konflikcie cierpią aktorzy, pracownicy i widzowie”. Konferencja z udziałem posłów PiS w sprawie Teatru Jaracza

Fot. A. Piedziewicz

Konfliktu w Teatrze imienia Stefana Jaracza w Olsztynie ciąg dalszy. Niedawno informowaliśmy o tym, że dyrektor teatru został oskarżony o utrudnianie działalności związkowej. Prokuratura wysłała do sądu w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi Brzozie.

W tej sprawie konferencję prasową zorganizowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz doradca wojewody do spraw kultury. Posłanka PiS – Iwona Arent stwierdziła, że konflikt w olsztyńskim teatrze trwa już od dłuższego czasu, bo zaczął się jeszcze za kadencji dyrektora Janusza Kijowskiego.

Zespół już wtedy był był skłócony. Miało być lepiej, a wcale tak nie jest. Wcale nie jest naprawiona sytuacja.

00:00 / 00:00

Poseł PiS Jerzy Małecki przyznał natomiast, że obecny dyrektor olsztyńskiego Teatru Jaracza nie spełnia pokładanych w nim nadziei na złagodzenie napiętej sytuacji.

W 2018 z Maciejem Tubiszewskim byliśmy u pani minister Zwinogrodzkiej. Mówiliśmy, jak ważne jest to, by nowy dyrektor zakopał pewne rowy między dyrekcją, artystami, pracownikami teatrem. Po tych latach wiemy, że niestety, pan dyrektor nie spełnia tych wymogów.

00:00 / 00:00

Związek Aktorów Polskich prosił na początku pandemii, by nie zwalniać aktorów. To jest jedyny dyrektor teatru, który w międzynarodowy dzień teatru – rok w rok – wręcza aktorom wypowiedzenia zamiast nagród. Zwalnianie pracowników to są ogromne koszty dla Teatru, bo trzeba płacić tym ludziom odszkodowania i odprawy

– dodał doradca wojewody do spraw kultury, Maciej Tobiszewski.

00:00 / 00:00

Jak przyznali organizatorzy konferencji – na tym konflikcie cierpią nie tylko aktorzy i pracownicy Teatru Jaracza, ale również sami widzowie.

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o zarzutach stawianych Zbigniewowi Brzozie. Dyrektor Teatru Jaracza nie odniósł się do sprawy, skomentował ją wówczas jego adwokat. Poniżej można przeczytać, co powiedzieli na ten temat prokurator Daniel Brodowski, mecenas Paweł Łobacz oraz Wojciech Kowalski z NSZZ „Solidarność”.

Dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza z zarzutami

Sytuacja w Teatrze Jaracza była także tematem audycji Śliska Sprawa.

Zakulisowe rozgrywki teatralne

Autor: P. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

Więcej w konflikt, Teatr Jaracza
Zakulisowe rozgrywki teatralne

Od kilku lat w mediach pojawiają się niepokojące doniesienia dotyczące Teatru im. Stefana Jaracza. Od 2018 roku dużo mówi się o bardzo napiętych stosunkach na linii...

Zamknij
RadioOlsztynTV