Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum w Morągu przejdzie gruntowny remont

Pałac Dohnów – Muzeum im. Herdera w Morągu. Fot. M. Bartoś

Na prace remontowo – budowlane zostanie wydanych blisko 5 mln zł, z czego 3,2 mln to środki europejskie. Projekt przewiduje docieplenie ścian, podłogi i dachu, wymianę okien i drzwi na stolarkę energooszczędną, wymianę instalacji oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne.

– Ten gmach został odbudowany ze zniszczeń wojennych w czasach gierkowskich. Ciągle są tam awarie, ciągle coś wymaga naprawy. Chcemy to raz, a dobrze wyremontować – powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski. Dodał, że w czasie prowadzenia robót (ich rozpoczęcie jest uzależnione od terminów przetargów) muzeum nie będzie zamknięte dla zwiedzających.

Dyrektor zapowiedział, że po remoncie ulegną zmianie prezentowane w Morągu wystawy.

Chodzi o to, by prezentowane eksponaty osadzić w szerszym kontekście. Jest tam np. znakomita kolekcja malarstwa holenderskiego, warto eksponować nie tylko same obrazy ale też wskazać, skąd one się w tym miejscu wzięły.

Dodał, że warto opowiedzieć zwiedzającym o wschodniopruskich siedzibach magnackich, w których często znajdowały się bogate i drogocenne zbiory malarstwa i rzeźby.

W ocenie Żuchowskiego, opowieść taką można zakończyć na zimie 1945 roku, kiedy tereny Prus Wschodnich zajęła Armia Czerwona.

W naszych zbiorach mamy unikatowe dwie bumagi pisane cyrylicą, które dotyczą przejmowania przez czerwonoarmistów majątku w Gubławkach. Ołówkiem żołnierz napisał, co rekwiruje. To jest absolutny unikat, który pokazuje, jak tamten wschodniopruski świat się w 1945 roku kończył

– powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

Gmach, w którym mieści się morąskie muzeum przez blisko 400 lat był siedzibą rodową Dohnów, jednego z najznakomitszych rodów wschodniopruskich. W czasie II wojny pałac uległ bardzo znacznemu zniszczeniu i przez wiele lat był ruiną. Muzeum umiejscowiono w nim w latach 80. XX. w.

Obecnie modernizacje i remonty przeprowadzane są w muzeach w Olsztynie (zamek kapituły warmińskiej) oraz Lidzbarku Warmińskim (zamek biskupów warmińskich).

Autorka: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, remont
„Weekend seniora z kulturą”. Co proponują placówki na Warmii i Mazurach?

Ministerstwo Kultury po raz kolejny organizuje ogólnopolską akcję "Weekend seniora z kulturą". Od 2 do 3 października seniorzy będą mogli w większości bezpłatnie lub z dużą...

Zamknij
RadioOlsztynTV