Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Motocykliści oddali w Braniewie hołd czerwonoarmistom

Fot. Wojciech Andrearczyk

Kilkuset motocyklistów z Obwodu Kaliningradzkiego przyjechało do Braniewa na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej. Rosyjscy motocykliści przyjechali do Polski po raz piąty, by uczestniczyć w uroczystościach zakończenia II wojny światowej.

Na braniewskim  cmentarzu wojennym jest pochowanych ponad 31 tysięcy czerwonoarmistów, którzy polegli na początku 1945 roku w walkach nad Zalewem Wiślanym i w innych częściach dawnych Prus Wschodnich. Z motocyklistami przyjechał także gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow. Nawiązał do sytuacji na Ukrainie, przekonując, że wszyscy jesteśmy Słowianami i że musimy ze sobą rozmawiać, bo mamy wspólną historię.

Fot. Wojciech Andrearczyk

Na cmentarzu pojawili się zwolennicy wizyty Rosjan, z transparentem „Bracia Słowianie witamy was serdecznie”, ale była też grupa przeciwników, która próbowała zablokować przejazd Rosjan. Kolumnę motocyklistów skierowano inną drogą i nie doszło do konfliktu.

Fot. Wojciech Andrearczyk

Uroczystości na cmentarzu zakończyły się modlitwą ekumeniczną. Wypuszczono też gołębie pokoju.

Fot. Wojciech Andrearczyk

Część rosyjskich motocyklistów miała pojechać pod pomnik sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, ale ostatecznie wizyta została odwołana.

W nocy nieznani sprawcy zdewastowali ten pomnik. Na obelisku, ktoś napisał w nocy czerwonym sprayem „precz z komuną” i namalował znak Polski Walczącej. Sprawcom dewastacji obelisku nie dziwi się burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, chociaż nie wyklucza też prowokacji ze strony rosyjskiej. Kontrowersje wokół pomnika generała Iwana Czerniachowskiego pojawiły się w styczniu tego roku, gdy burmistrz i większość radnych Pieniężna opowiedzieli się za rozebraniem pomnika. Zdecydowanie sprzeciwiła się temu strona rosyjska.

Fot. Wojciech Andrearczyk

Iwan Czerniachowski, który zginął w 1945 r. podczas operacji wschodniopruskiej w okolicach Pieniężna, był odpowiedzialny za likwidację oddziałów AK i aresztowanie dowódców polskiego podziemia na Wileńszczyźnie. (wandre/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, Braniewo
10 lat Polski w UE – powiat braniewski: budowa basenu

Budowa ośrodków sportowych i kulturalnych oraz modernizacja sieci wodnej - obecność funduszy europejskich jest widoczna w powiecie braniewskim. Dumą Braniewa jest kryty basen i zmodernizowany amfiteatr....

Zamknij
RadioOlsztynTV