Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mosty, śluzy i sztuczna wyspa. Na jakim etapie jest przekop Mierzei Wiślanej?

Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Pierwszy etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany jest już zaawansowany w 86 proc., co oznacza, że termin jego zakończenia nie jest zagrożony.

– Mamy już mosty, mamy śluzę, mamy budowle hydrotechniczne w postaci portu osłonowego i falochronów od strony Zatoki Gdańskiej, budowle od strony Zalewu i tam sztuczną wyspę – informuje kapitan Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

00:00 / 00:00

Na Wyspie Estyjskiej trwa jeszcze wzmacnianie jej obrębu narzutem kamiennym. Trwają również prace  na rzece Elbląg, gdzie na odcinku 10 km wzmacniane są brzegi i tworzone miejsca do cumowania jednostek.

00:00 / 00:00

Budowany jest też obrotowy most w Nowakowie, dużo większy niż ten na przekopie w Nowym Świecie. Urząd Morski pracuje teraz na rozstrzygnięciem przetargu w części trzeciej, dotyczącej pogłębiania toru wodnego do rzeki Elbląg.

Inwestycja zakończona zostanie w przyszłym roku, a jej pierwsza część oddana zostanie już latem. Koszt drogi wodnej to około 2 miliardy złotych.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Trzeci etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Trwa ocena ofert

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mierzeja Wiślana
Na przekopie mierzei trwają testy bramy zamykającej śluzę

W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej, gdzie budowane jest przejście morskie z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, testowana jest pierwsza brama. Będzie zamykać śluzę od południa. Kanał...

Zamknij
RadioOlsztynTV