Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Mniej wiernych w kościołach. W Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie na mszy może być do 100 osób

Wnętrze kościoła w Gietrzwałdzie, Fot. A.Minkiewicz-Zaremba

Dużo mniej wiernych uczestniczyło w niedzielę we mszach w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie koło Olsztyna. Do świątyni zgodnie z obostrzeniami może wejść jednorazowo do 100 osób.

Jeszcze w poprzednie niedziele można było zaobserwować, że wierni licznie odwiedzali Gietrzwałd. Do sanktuarium przyjeżdżali pielgrzymi w zorganizowanych grupach. Wypełnione były parkingi, na których stały samochody osobowe i autokary z całej Polski.

W niedzielę (18 października) wiernych było zdecydowanie mniej zarówno w kościele na mszach, jak i na terenie sanktuarium, na alejkach drogi krzyżowej i przy źródełku.

Księża z Gietrzwałdu zaapelowali, aby pielgrzymi przyjeżdżali do sanktuarium raczej w dni powszednie, a nie w niedziele. Kościół w sanktuarium jest też kościołem parafialnym. Chodzi o to, aby przy obecnych ograniczeniach, dotyczących liczby wiernych, to parafianie mieli możliwość uczestnictwa w niedzielnych mszach.

Gietrzwałd to jedyne miejsce objawień w Polsce uznane przez kościół katolicki. Według przekazów, w 1877 roku wizjonerkom ukazała się Matka Boża, która prosiła, aby odmawiać modlitwę różańcową. Miała przemawiać po polsku i jak przekonują historycy kościoła, wydarzenia gietrzwałdzkie odegrały istotną rolę w odzyskiwaniu tożsamości i wolności narodowej w czasie niewoli.

Autor: PAP
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w msza, obostrzenia, koronawirus
Elbląg odwołuje Bieg Niepodległości. „Nie możemy ryzykować”

To miała być siódma edycja imprezy, która stała się integralną częścią Święta Niepodległości nie tylko dla mieszkańców Elbląga, ale także gości z regionu. Musimy zadbać o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV