Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mniej sakramentów i wiernych. Są nowe dane dotyczące archidiecezji warmińskiej

20,8% wiernych uczestniczyło w niedzielnej mszy świętej, a 9,8% wiernych przyjęło komunię świętą. To najnowsze dane Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego dotyczące archidiecezji warmińskiej. ISKK wydał niedawno „annuarium”, czyli coroczną publikację, która dotyczy 2022 roku.

W archidiecezji warmińskiej są 262 parafie (w tym 26 zakonnych). Na terenie archidiecezji pracuje 441 księży. W 2022 roku udzielono 5 058 chrztów (o 400 mniej niż w roku 2021), do I komunii przystąpiło 5 770 osób (także o 400 mniej), a sakrament bierzmowania otrzymało 6 436 osób (wzrost o 1 300 osób względem 2021 roku). W archidiecezji zawarto również 1 355 sakramentów małżeństwa (o 100 mniej niż w roku 2021).

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prezentuje również wskaźniki „dominicantes” i „communicantes”, które są wynikiem liczenia wiernych przeprowadzonego w październiku 2022 roku. Wskaźnik „dominicantes”, czyli uczestników niedzielnej mszy świętej w kościołach archidiecezji warmińskiej, wyniósł 20,8%, natomiast przyjmujących komunię – „communicantes” – to 9,8%. Widoczny jest spadek tych wartości względem 2019 roku. W niedzielnej mszy świętej uczestniczyło wówczas 30,2% katolików, a u komunii było 14% wiernych.

Komentując te dane na antenie Radia Olsztyn abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, podkreślał, że – po pandemii – wielu wiernych nie wróciło do kościołów.

Zjawisko covidu spowodowało takie przemieszczenie się uczestników niedzielnej mszy świętej przed telewizory lub do innych mediów. Wiele osób, zupełnie bez problemu mogąc uczestniczyć we mszy świętej, zostało przed telewizorem. To nastąpiło. Dzisiaj trudno ocenić skalę tego zjawiska, ale ono bez wątpienia występuje

– powiedział metropolita.

Abp Górzyński stwierdził również, że z tej możliwości uczestniczenia we mszy świętej korzystają nie tylko seniorzy.

Polacy faktycznie przesiedli się przed telewizory. To nie jest tak, że po pandemii covidu już się pozbieraliśmy i te praktyki wróciły do poziomu sprzed pandemii

– mówił podczas konferencji prasowej prof. Krzysztof Koseła, socjolog, dziekan Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał także odsetek uczniów chodzących na religię. W archidiecezji warmińskiej wynosi on 76,5% (średnia ogólnopolska to 80,3%). – Z roku na rok obserwujemy spadek liczby osób uczęszczających na zajęcia z religii – powiedziała Luiza Organek, kierownik ds. badań i rozwoju ISKK.

Archidiecezja warmińska wchodzi w skład tzw. metropolii warmińskiej. Są w niej także diecezje elbląska i ełcka. W diecezji elbląskiej wskaźnik „dominicantes” wyniósł 20,8%, a „communicantes” 9,9%. Natomiast w diecezji ełckiej na niedzielnej mszy świętej było 25,2% wiernych, a komunię przyjęło 13,8%.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w wierni, Archidiecezja Warmińska, msza, kościół katolicki, Abp Józef Górzyński, parafia, Instytut Statystyki Kościoła katolickiego
Parafia w Kolnie świętuje. Jest jedną z nielicznych w Polsce

Uroczystość Objawienia Pańskiego to święto patronalne parafii pod wezwaniem Trzech Króli w Kolnie. Z tej okazji organizowany jest odpust parafialny. Jest to jedyna w archidiecezji warmińskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV