Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mniej małżeństw i więcej rozwodów w regionie. Ubiegłoroczny rok był trudny pod wieloma względami

Fot. fotolia

Rok 2020, pandemiczny, był dla nas trudny nie tylko w sferze zawodowej i zdrowotnej, był także sprawdzianem dla rodzin. Od lat w województwie warmińsko-mazurskim spada liczba zawieranych małżeństw i wzrasta liczba rozwodów.

Małgorzata Wilczopolska z wojewódzkiego urzędu statystycznego w Olsztynie informuje, że związków małżeńskich zawartych w 2020 roku było 4 tysiące 800, czyli o 25 procent mniej niż rok wcześniej. W porównaniu do roku 2008 liczba ta spadła o 52 procent. Najliczniejszą grupę stanowią osoby od 25 do 29 roku życia.

00:00 / 00:00

Z kolei jeśli chodzi o liczbę rozwodów, to na Warmii i Mazurach w ubiegłym roku było ich 1 tysiąc 900, ale w porównaniu z rokiem 2019 odnotowano spadek o 30 procent. Jednak biorąc pod uwagę wieloletnią tendencję, to liczba rozwodów rośnie.

Zdaniem psycholog Magdaleny Kulmaczewskiej, niepokojącą przesłanką rozstawania się par jest to, że łatwo się poddajemy, nie próbujemy rozmawiać i zmienić się, by uratować związek. Łatwiej nam odwrócić się na pięcie i odejść w swoją stronę – dodaje Magdalena Kulmaczewska.

Niepokojący jest fakt, że bardzo łatwo się poddajemy i rezygnujemy. Nie próbujemy tego przegadać, ani zrozumieć (…) Łatwiej jest pójść swoją drogą.

00:00 / 00:00

W Warmińsko-Mazurskiem utrzymuje się wciąż niekorzystna tendencja w liczbie urodzeń i zgonów. W 2020 roku zarejestrowano 12 tysięcy 108 urodzeń, czyli o 6 procent mniej w stosunku do roku 2019. Z kolei w analogicznym roku odnotowano 16 tysięcy 755 zgonów, a to oznacza wzrost o 12,5 procent.

 

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urodziny, ślub, małżeństwo, rozwód
Wyjątkowy jubileusz państwa Kucewiczowów. „To już 50 lat, dzieci duże, a my ciągle młodzi”

Są ze sobą ponad pół wieku, dziś zostali uroczyście wyróżnieni. Małżonkowie Krystyna i Witold Kucewiczowie odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Statystyki pokazują, że małżeństw z...

Zamknij
RadioOlsztynTV