Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mniej łóżek covidowych, więcej punktów szczepień

Fot. PAP/Mateusz Marek

W województwie warmińsko-mazurskim systematycznie spada liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Niektóre szpitalne oddziały covidowe są powoli wygaszane.

Jak przekazał Radiu Olsztyn rzecznik wojewody, Krzysztof Guzek obecnie łóżek covidowych jest 998, z czego zajętych jest 366. Są rozlokowane w 13 szpitalach, w tym dwóch tymczasowych – w Nidzicy i Szczytnie. Zajętych jest 41 procent respiratorów.

00:00 / 00:00

Oddział covidowy został wygaszony m.in. w olsztyńskim Szpitalu Miejskim. Placówka przygotowuje się do uruchomienia oddziału rehabilitacji pocovidowej. Pracę zakończył także oddział przeznaczony dla zakażonych koronawirusem w Powiatowym Centrum Medycznym w Braniewie. Powodem jest znaczny spadek przypadków SARS-CoV-2 w regionie – wyjaśnił starosta braniewski, Karol Motyka:

00:00 / 00:00

Placówka nie przyjmuje pacjentów chorych na COVID-19 od połowy maja, obecnie przygotowuje pomieszczenia po oddziale covidowym do pracy sprzed pandemii. Oddział swoją działalność rozpoczął pod koniec października 2020 roku. Początkowo w placówce było 40 łóżek przeznaczonych dla ciężko chorych, w połowie marca ich liczbę zwiększono do 70.

Coraz mniej pacjentów jest także w szpitalu tymczasowym w Szczytnie. Dyrektor placówki, Beata Kostrzewa powiedziała, że obecnie przebywa tam 36 chorych, w tym 10 pacjentów jest pod respiratorami. W tym szpitalu, ze stu łóżek i 40 respiratorów, zostało 76 łóżek i 20 respiratorów.

00:00 / 00:00

W ostatnim miesiącu liczba miejsc zajętych przez chorych na COVID-19 zmniejszyła się w regionie o prawie pół tysiąca. Natomiast o ponad pół tysiąca, w tym samym czasie, zredukowana została liczba łóżek covidowych. Zostały one przeznaczone dla pacjentów z innymi schorzeniami.

Ponad pół miliona zaszczepionych

Pełną dawkę preparatu przeciw COVID-19 przyjęło ponad 150 tys.mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. W sumie w regionie zaszczepiono w sumie ponad 553 tys. 500 osób.

W województwie działa ponad 200 punktów szczepień populacyjnych i 26 powszechnych, są też mobilne punkty szczepienne. W środę (19 maja) nowy punkt szczepień powszechnych uruchomiono w Szpitalu Tymczasowym w Szczytnie. Zgodnie z harmonogramem na szczepienie mogą się rejestrować nastolatkowie powyżej 16. roku życia. Tak, jak osoby dorosłe, muszą one wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia. Można go wydrukować ze strony pacjent.gov.pl. W przypadku osoby niepełnoletniej, formularz musi podpisać rodzic – wtedy nastolatek może przyjść na szczepienie sam. Jeśli jednak kwestionariusz będzie wypełniał w punkcie szczepień, to obecność rodzica lub opiekuna prawnego jest konieczna. Nastolatkowie otrzymują szczepionkę Pfizera.

Od najbliższego wtorku (25 maja) zaszczepić się przeciwko COVID-19 w punktach szczepień powszechnych poza kolejką będą mogły wszystkie osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Obecnie poza kolejnością szczepione są tylko osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i ich opiekunowie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce wykonano ponad 16 milionów szczepień. W pełni zaszczepionych jest ponad 4,5 miliona osób. Według ministra Adama Niedzielskiego odpornych na koronawirusa jest obecnie 55-60 procent mieszkańców Polski.

 

Autor: K. Kantor / A. Pastuszka
Redakcja: K. Ośko

Więcej w koronawirus, COVID-19, szpital tymczasowy
Liczba chorych na koronawirusa w szpitalu miejskim utrzymuje się na stałym poziomie

W szpitalu covidowym w Elblągu wciąż leczonych jest około stu pacjentów. Przez krótki czas ich liczba spadła do 80, teraz utrzymuje się na nieco wyższym poziomie....

Zamknij
RadioOlsztynTV