Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzież i dzieci doznały największego uszczerbku na zdrowiu w okresie pandemii

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. pixabay

Młodzi zupełnie nie radzą sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją gospodarczą, rodzinną, społeczną – powiedziała psychiatra prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz.

W ostatnim czasie, szczególnie w okresie pandemii COVID-19, widzimy ogromne potrzeby związane ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym najmłodszej grupy społecznej, która – w naszej ocenie, doznała największego uszczerbku na zdrowiu

– powiedziała kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK nr 1 w Lublinie prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz.

Przytoczyła statystyki, według których w ubiegłym roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą. Aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 r. jest to wzrost odpowiednio o 77 proc. zachowań samobójczych oraz o 19 proc. zgonów.

Zdaniem psychiatry, rzeczywista liczba prób samobójczych może być wyższa, bo sama miewa pacjentów, który mają za sobą po parę prób, ale nie zostały one zgłoszone.

Prof. Karakuła-Juchnowicz podała, że na funkcjonującym w ramach kliniki oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży regularnie jest po kilka-kilkanaście osób z anoreksją i zaburzeniami odżywiania, a ich liczba zwiększyła się lawinowo.

Młodzież i dzieci zupełnie nie radzą sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją gospodarczą, rodzinną, społeczną. Sytuacji, które doprowadzają młodzież do kryzysu emocjonalnego jest bardzo wiele – stwierdziła.

Wymieniając częste powody kryzysów wskazała: rozwody rodziców, śmierć bliskich i mobbing w klasie.

Bardzo dużo zagrożeń czyha na dzieci w świecie wirtualnym

– podała psychiatra dodając, że wśród pacjentów ma także ofiary cyberprzestępczości, cyberprzemocy i dzieci wykorzystane seksualnie. Niektóre za pośrednictwem internetu poznały dorosłe osoby podszywające się pod swoich rówieśników, które namówiły je do wysłania nagich zdjęć lub spotkań.

To nie są rzeczy rzadkie i trwale zmieniają młodzież. Odbudowa wiary w drugiego człowieka to mozolny proces. Stąd pobyty u nas trwają od kilku tygodni do paru miesięcy. Jesteśmy drugim domem dla tych dzieci.

Jak poinformowała, oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży w ostatnich latach został powiększony z 12 do 22 łóżek. Ponadto, w ubiegłym roku w klinice utworzono także oddział dzienny, który sprawuje opiekę nad 15 dzieci. Natomiast kolejka chętnych do hospitalizacji wynosi ok. 40-50 osób.

Zapytana o wiek pacjentów odpowiedziała, że najczęściej do kliniki trafiają osoby między 13 a 18 rokiem życia.

To jest burzliwy okres, który Goethe nazywał okresem burzy i naporu. To okres przemian fizycznych, mentalnych i intelektualnych. Do poradni rodzice przychodzą nawet z pacjentami 6-letnimi i młodszymi.

Leczenie, wyjaśniła prof. Karakuła-Juchnowicz, obejmuje nie tylko dziecko, ale też rodziców i środowisko szkolne.

Dziecko jest elementem systemu, dlatego patrzymy na system rodzinny i szkolny bardzo szeroko, analizujemy różne aspekty, żeby zobaczyć z czym niedomaga dziecko i system.

Zwróciła też uwagę na rolę dobrej kondycji fizycznej, snu i diety.

Nie ma zdrowia psychicznego, bez zdrowia somatycznego.

Mówiąc o objawach, na które powinni zwracać uwagę rodzice zaniepokojeni stanem zdrowia swojego dziecka wymieniła: pogorszenie wyników w nauce i zaprzestanie wychodzenia z domu. Podkreśliła, że rodzina to pierwsze środowisko, które dziecku daje siłę.

Rodzice często nie słuchają dzieci, tylko narzucają swoje zdanie. Czasami trzeba zejść do poziomu Myszki Miki, pooglądać z dziećmi bajki, przedyskutować i wysłuchać – powiedziała, podkreślając rolę dialogu rodzica z dzieckiem.

Autor: P. Nowak (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, młodzież, zdrowie
Mieszkańcy Elbląga skorzystali z bezpłatnych badań profilaktycznych

Profilaktyka jaskry, podstawowe pomiary medyczne oraz konsultacje rehabilitanta w zakresie bólów krzyża. Te i wiele innych badań mogli bezpłatnie wykonać wszyscy chętni w przychodni Szpitala Miejskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV