Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzież chętnie recytuje poezję Marii Zientary-Malewskiej

Maria Zientara-Malewska z zespołem Legenda. Zdjęcie ze zbiorów Tomasza Śrutkowskiego

Choć mają zaledwie po kilkanaście lat dobrze znają regionalną poezję. Ponad 40 uczniów uczestniczyło w konkursie recytatorskim im. Marii Zientary-Malewskiej, który odbył się w niewielkim Bukwałdzie niedaleko Olsztyna.

Płoną drzazgi na kominie,
Sypsią złotych jiskrów moc,
Przandą dziewki z zazijanki,
A przez łokno patrzy noc.
Finka siedzi przy łogańku
I dokłada smolnych drzazg,
Dudnią kloce na podwórzu,
Ze stodoły słuchać trzask.
Hej! Furkocą raźno kółka
Łustazione w jedan rząd,
Aż sia zietrz po jizbzie kranci
I wymniata każdy kąt.

(fragment wiersza „Porządki Warmińskie” Marii Zientary-Malewskiej)

Wanda Anusiak – instruktorka teatralna i jurorka konkursu recytatorskiego w Bukwałdzie oceniła:

To bardzo krzepiące zjawisko, że dzieci i młodzież sięgają po literaturę regionalną z uwzględnieniem szczególnie Marii Zientary-Malewskiej (…) Jeśli młodzieży uświadomi się wartość na przykład Marii Zientary-Malewskiej i jej dorobku, to wtedy nie trzeba dzieci lub młodzieży zmuszać lub zachęcać do wzięcia udziału w takich przedsięwzięciach.

Wanda Anusiak znała Marię Zientarę-Malewską osobiście

Ja bardzo szanuję, doceniam, wręcz w pewnym sensie kocham Marię Zientarę-Malewską (…) Znałam ją osobiście. To był szalenie wartościowy i nietuzinkowy człowiek, bardzo odważna kobieta. Często krzywdzi się ją uważając za poetkę regionalną, niszową, niższego lotu, a to nie jest prawdą. Poezja to tylko jeden nurt jej działalności. Maria Zientara-Malewska była obrończynią polskości w trudnych czasach XX stulecia. O tym się nie mówi. Żeby spełnić swoje marzenia i być nauczycielką musiała przejść długą i trudną drogę. W końcu maturę zdała w Krakowie, kiedy miała 32 lata. Jak się to wszystko wie, to każdy jej wiersz czyta się zupełnie inaczej.

Wiersz „Porządki Warmińskie” Marii Zientary-Malewskiej recytował w Bukwałdzie Olaf Truszyński z Gimnazjum nr 12 w Olsztynie. Naszemu reporterowi powiedział, że bardzo podoba mu się gwara warmińska. – Niektóre słowa są nawet ciekawsze od polskich. Byłem też na konkursie z gwary, na który przygotowałem przypowiastki, to były teksty pana Łukasza Rucha – dodał Olaf Truszczyński.

Spod znaku Rodła, my polskie dzieci,
I z ziemi praojców dziedzice.
I potomkowie ciężkich stuleci,
Bogatych w ofiar i krwi tajemnice.

(fragment wiersza „Spod znaku Rodła” Marii Zientary-Malewskiej)

Konkurs recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej w Bukwałdzie ma ponad 20-letnią tradycję. Jak powiedziała jego organizatorka Katarzyna Sternicka-Moritz, prezes zarządu Fundacji „Prymus” chodzi o kultywowanie pamięci o naszej patronce. – Zależy nam na tym, żeby właśnie wśród młodzieży krzewić patriotyzm lokalny, regionalny, a także umożliwić im poznanie gwary warmińskiej. Na konkursie pojawiają się też inne wiersze poetów regionalnych – dodała. Nauczyciele i organizatorzy podkreślają jednak, że zainteresowanie młodzieży historią i tradycją regionu jest trudne. – Ale z drugiej strony mamy około 50 uczestników każdego roku – dodaje Katarzyna Sternicka-Moritz. – Myślę, że jest to całkiem fajny wynik. A nagrody mamy skromne, więc wątpię, żeby właśnie one były motywacją do startowania w naszym konkursie – podsumowuje.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Maria Zientara-Malewska

(lew/bsc)

Więcej w poezja, gwara, Bukwałd, wiersz, Maria Zientara-Malewska
Blondynka leczy w Bukwałdzie dzikie zwierzęta

W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie trwają zdjęcia do piątego sezonu "Blondynki" - serialu emitowanego na antenie pierwszego programu TVP od 2010 roku. W jednej...

Zamknij