Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzi wyjeżdżają, starsi umierają. Wyludniają się gminy przygraniczne

Fot. braniewo.pl

Wyludniają się gminy przy granicy z obwodem kaliningradzkim – wynika z danych opublikowanych przez GUS. To informacje zebrane po ubiegłorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Badana była ostatnia dekada. Wyniki wskazują, że w naszym regionie jest co najmniej 25 gmin, w których – w ciągu ostatnich 10 lat – ubytek ludności był większy niż 10%. Spora część z nich to te, które graniczą z Federacją Rosyjską. Tę tendencję obserwujemy od jakiegoś czasu – przyznaje starosta braniewski Karol Motyka.

W części jest ona spowodowana naturalnym odejściem ludzi z naszego życia – są gminy, w których umiera 40 osób, a rodzi się 24. Część wyjeżdża z naszych terenów do nowych miejsc pracy.

00:00 / 00:00

Obserwacje samorządowców są tożsame z tym, co na ten temat mówią naukowcy. Potwierdza to dr Stefan Marcinkiewicz, socjolog z Wydziału Nauk Społecznych UWM.

Wyjeżdżają stamtąd młodzi ludzie, a starsi po prostu umierają. Domy zostają opuszczone, albo przejmują je letnicy.

00:00 / 00:00

Ze spadkiem liczby ludności w poszczególnych gminach wiąże się też spadek liczby mieszkań. W naszym regionie najwięcej mieszkań w ciągu 10 lat ubyło w gminie Płośnica. Ta nie jest jednak położona na terenach przygranicznych, a w powiecie działdowskim. Liczba mieszkań spadła tam o 12,5%.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

Stawiguda z największym przyrostem liczby mieszkańców w Polsce

 

 

Polacy się starzeją i jest ich coraz mniej. Jak wygląda sytuacja w regionie?

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obwód Kaliningradzki, gminy, mieszkańcy, GUS, zaludnienie
Polacy się starzeją i jest ich coraz mniej. Jak wygląda sytuacja w regionie?

Jest nas coraz mniej i jesteśmy coraz starsi - wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego. Szczegóły przedstawił prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. W porównaniu z...

Zamknij
RadioOlsztynTV