Młodzi mężczyźni częściej dbają o swoje zdrowie
Dane Głównego Urzędu Statystycznego z ostatnich lat dowodzą, że mężczyźni dużo rzadziej niż kobiety korzystają z porad lekarza. W ostatniej dekadzie odsetek panów odwiedzających lekarza wynosił 55-64 proc., podczas gdy w przypadku pań był on ok. 10 proc. większy.
Gościem audycji Diagnoza był dr n. med. Jan Domitrz – androlog a także ginekolog, endokrynolog i specjalista medycyny rozrodu z kliniki Artemida w Olsztynie. Wskazał, że choć statystyki nie są optymistyczne, to ma pozytywne obserwacje dotyczące podejścia mężczyzn do zdrowia. Jak przyznał, jego gabinet odwiedzają świadomi pacjenci. Są to na ogół panowie z zaburzeniami płodności oraz cierpiący z powodu andropauzy.
Młodzi mężczyźni mają inne podejście do zdrowia niż starsze pokolenie, choć pojawiają się u mnie mężczyźni w wieku powyżej 50-60 lat, z objawami andropauzy. Menopauzę łatwo zaobserwować. Kobieta przestaje miesiączkować, pojawiają się objawy wypadowe, zwykle mocno się manifestuje. Pojawiają się uderzenia gorąca i wiadomo, że jest menopauza. U mężczyzn nie ma takiego sygnału. To raczej obserwacja – postępujące osłabienie mięśni, większa męczliwość, tycie, problemy ze snem, drażliwość. Wtedy zmierzenie stężenia testosteronu wskazuje nam, że mamy problem z deficytem hormonalnym. Można tym pacjentom pomóc, poprawić ich stan w prosty i, co najważniejsze, bezpieczny sposób
– wskazał.
Lekarz podkreślił, że andropauza może wystąpić w każdym wieku. Zdarzają się pacjenci nawet w wieku 30 lat, którzy zauważają u siebie objawy braku testosteronu, a badania je potwierdzają.
Posłuchaj audycji Agnieszki Lipczyńskiej
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: K. Ośko