Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mirosław Nicewicz: Nadal obowiązuje termin czerwcowy oddania obwodnicy Olsztyna

Mirosław Nicewicz

Do tej pory nie wpłynął od wykonawcy obwodnicy wniosek o przedłużenie terminu zakończenia prac na obwodnicy Olsztyna – poinformował gość Porannych Pytań Mirosław Nicewicz. Dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewnił, że prace na S51 i S7 zostaną zakończone w maju 2018 roku.
Andrzej Piedziewicz: Jak bardzo opóźni się budowa obwodnicy Olsztyna? Jeden z wykonawców mówi o 2 miesięcznym poślizgu.

Mirosław Nicewicz: Nie minął jeszcze termin zakończenia kontraktu, nie zostały rozpatrzone roszczenia wykonawcy, więc trudno w takich sytuacji mówić o opóźnieniach. Możemy mówić o złożonych roszczeniach w związku z warunkami pogodowymi, ale one dotyczą kwietnia, września i października 2017 roku. Sprawdzanie roszczeń to procedura skrupulatna. Analizuje się warunki pogodowe dosłownie każdego dnia. Wykonawca musi tak przygotować budowę, by pracować 24 godziny na dobę. Przeszkody muszą być realne. Mamy do czynienia z systemem „projektuj i wybuduj”, zbadamy więc, czy wykonawca nie za długo projektował?

Andrzej Piedziewicz: Mówimy o odcinku Kudypy – Tomaszkowo, on teoretycznie powinien zostać wykonany pod koniec czerwca?

Mirosław Nicewicz: Na razie nie mamy podstaw, by mówić o innym terminie. Największe problemy z pogodą były przy budowie odcinka południowego obwodnicy do styku z kolejny odcinkiem. Tam zaawansowanie prac jest między 75 a 80%, leży już przedostatnia warstwa bitumiczna a termin wykonania to październik 2018 roku.

Andrzej Piedziewicz: Czy na odcinku Tomaszkowo – Wójtowo istnieje ryzyko przesunięć?

Mirosław Nicewicz: Każdy wykonawca, który podpisuje umowę wie, że bardzo skrupulatnie przestrzegamy terminów. Nie może być tak, że jeden dzień złej pogody, to o jeden dzień przesuwa się termin oddania. Np. łatwiej robi się prace zimą na grząskim gruncie, bo ziemia jest wtedy związana. Wykonawca na razie nie zgłasza roszczeń w związku z pogodą.

Andrzej Piedziewicz: Pod koniec ubiegłego roku oddaliście S51 i S7, na których trzeba jeszcze zrobić pewne prace wykończeniowe. Czy pogoda na to pozwala?

Mirosław Nicewicz: Na S7 zostało wypełnienie ekranów akustycznych i zrobienie barier ochronnych. Znakowanie wymaga bardzo dobrych warunków pogodowych, więc wykonamy te prace w maju.

Andrzej Piedziewicz: A most na obwodnicy Ostródy?

Mirosław Nicewicz: Wykonawca wykonał namiot nad obiektem i dzięki temu prace trwają. Na S51 i na S7 w maju zostaną wszelkie prace zakończone.


Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Mirosławem Nicewiczem.

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w GDDKiA, Mirosław Nicewicz
„Trasa S7 do końca roku zostanie oddana w całości”. Dyrektor GDDKiA w Olsztynie gościem Porannych Pytań

Dziś otwarty zostanie kolejny odcinek przebiegającej przez Warmię i Mazury drogi ekspresowej numer siedem między Rychnowem a Olsztynkiem – mówił w Porannych Pytaniach Mirosław Nicewicz, dyrektor...

Zamknij
RadioOlsztynTV