Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mirosław Bryś: Robimy wszystko, aby wesprzeć służby walczące z pandemią koronawirusa

fot. Przemysław Getka

– Stając oko w oko z pandemią musieliśmy zmienić nasz system działania ze szkoleniowego na kryzysowy – mówił w Porannych Pytaniach z Elbląga płk Mirosław Bryś dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od początku pandemii wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Prowadzą wstępną kwalifikację pacjentów w placówkach medycznych, zajmują się pobieraniem wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Obsługują dwa punkty wymazowe drive thru – w Elblągu oraz Olsztynie. Wymazy pobierają żołnierze, którzy są ratownikami medycznymi i ukończyli specjalistyczne szkolenie. Terytorialsi wspierają także seniorów i weteranów podczas akcji szczepień – organizują m.in. dowozy do punktu szczepień.

Mimo pandemii nie brakuje chętnych do służby w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Prawie 60 nowych osób niedawno złożyło przysięgę wojskową. Ochotnicy z powiatu elbląskiego, braniewskiego, olsztyńskiego, ostródzkiego, giżyckiego czy ełckiego szkolili się w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Duże zainteresowanie służbą spowodowało, że Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o m.in. utworzeniu nowego batalionu lekkiej piechoty. Swoją siedzibę będzie miał w Ełku.

Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki z Mirosławem Brysiem

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Mirosław Bryś
„Na Warmię i Mazury ma trafić najwięcej pieniędzy”. Posłuchaj rozmowy z posłem Zbigniewem Babalskim

5 mld złotych - na taką kwotę w całej Polsce złożone zostały wnioski o środki finansowe z programu wsparcia gmin popegeerowskich – poinformował w Porannych Pytaniach...

Zamknij
RadioOlsztynTV