Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo Środowiska zaostrza kary za śmiecenie w lesie

Fot. Katarzyna Piasecka

Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci nielegalnie porzuconych na obszarach leśnych. Minister środowiska Michał Woś zapowiedział we wtorek zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Grzywna zostanie podniesiona z 500 zł do 5 tys. zł., pięciokrotnie zwiększy się liczba fotopułapek.

Minister podczas briefingu zauważył, że odpady porzucone w lesie to nie tylko kwestia generowania kosztów, ale również problem dla natury.

Wszyscy chcemy mieć czyste lasy, a nie porozrzucane śmieci, butelki i – co gorsza – większe gabaryty, np. opony

– powiedział minister. Woś ocenił, że dla skutecznej walki o czyste lasy potrzebne są zmiany.

– W pierwszej kolejności zwiększenie skuteczności wykrywania – wskazał. – Chcemy 5-krotnego zwiększenia ilości fotopułapek – dodał.

Minister poinformował, że obecnie działa 2 tys. pułapek; w tym roku ich liczba wzrośnie do 5 tys., co ma kosztować 1 mln zł. W przyszłym roku resort zaplanował kolejne 5 tysięcy pułapek oraz dodatkowy sprzęt do obserwacji, np. drony.

Resort środowiska przygotował projekt ustawy, który zmienia kodeks wykroczeń i wzmacnia kary za śmiecenie w lasach. Grzywna pieniężna ma być podniesiona z obecnych 500 zł do 5 tysięcy zł, a dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.

Minister zauważył, że oprócz naprawienia wyrządzonej szkody sędziowie będą mogli nałożyć dodatkową karę w postaci prac społecznych polegających na sprzątaniu obszarów leśnych przez określony czas, np. przez miesiąc.

Woś zapowiedział, że ruszy również kampania edukacyjna, podczas której będzie można poznać konsekwencje zaśmiecania lasu.

Projekt zmiany przepisów czeka na rejestrację w wykazie prac Rady Ministrów.

 

Redakcja: A. Chmielewska za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, odpady, śmieci
Jest śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów koło Purdy

Olsztyńska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów w gminie Purda. W miniony weekend odnaleziono tam ponad tysiąc zużytych opon, które ktoś wyrzucił na...

Zamknij
RadioOlsztynTV