Koronawirus, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Ministerstwo rozwoju opublikuje wytyczne m.in. dla salonów kosmetycznych, fryzjerskich i restauracji
W tym tygodniu na stronach internetowych ministerstwa rozwoju zostaną opublikowane wytyczne dla branż, które mają być odmrożone w drugiej połowie maja, czyli m.in. salonów fryzjerskich, kosmetycznych, a także restauracji.
Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, jeżeli tych nowych zachorowań nie będzie dużo, to wtedy w drugiej połowie maja możemy spodziewać się kolejnego etapu związanego z odmrażaniem kolejnych usług
– zapowiedziała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne będą funkcjonowały w nowym reżimie sanitarnym, z nowymi wytycznymi. Wytyczne będą dotyczyć m.in. liczby osób na metr kwadratowy w restauracjach, ogródkach restauracyjnych, liczby osób przy stolikach czy odległości między stolikami.
Jeśli chodzi o salony fryzjerskie, minister wymieniła m.in. wytyczne dotyczące dezynfekcji stanowisk w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, liczby osób, odległości, procedur dotyczących dezynfekcji po wyjściu klienta.
Jak wskazała Emilewicz, po otwarciu salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy restauracji „wszyscy chcą gwarantować bezpieczeństwo sobie i swoim klientom”.
Jestem przekonana, że po uruchomieniu tych nowych usług, zamrożonych przez ostatnie tygodnie, będziemy mogli czuć się bezpiecznie
– powiedziała.
Minister rozwoju odniosła się też do pomysłu wprowadzenia bonu turystycznego. Jego koszt dla budżetu państwa w 2020 roku to około 7 miliardów złotych. W kolejnych latach ma się zmniejszać udział państwa w finansowaniu.
Będziemy chcieli, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców (…) dlatego w tym roku ten bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to wkład własny pracodawcy
– wyjaśniła minister rozwoju.
Bon ma być przeznaczony dla pracowników, którzy zarabiają poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 5 200 złotych w tym roku.
W kwietniu wiceszef resortu rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zachęcał Polaków, by nie rezygnowali z zaplanowanych wyjazdów, ale zmienili ich termin, wykorzystując specjalne vouchery, które będzie można zrealizować w ciągu kilkunastu miesięcy.
Redakcja: K. Ośko za PAP