Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Kamiński: zapora elektroniczna na granicy gotowa na przełomie września i października

Fot. T. Waszczuk/PAP

– Na przełomie września i października skończymy zaporę elektroniczną na granicy z Rosją, będziemy mieli pełen monitoring granicy – podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński. Poinformował ponadto, że w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę takiej zapory wzdłuż Bugu.

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej rozpoczęła się w kwietniu. Będzie to system składający się m.in. z ponad 3 tysięcy kamer i 200 km kabli detekcyjnych zainstalowanych na ok. 199 km z Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Koszt inwestycji to ponad 373 mln złotych.

Na przełomie września i października, czyli już bardzo niedługo, oddajemy, kończymy zaporę elektroniczną na granicy z Rosją, wokół całego okręgu królewieckiego

– poinformował w minister Mariusz Kamiński.

Jak podkreślił, oznaczać to będzie „pełen monitoring na całej granicy z Rosją”. Minister przekazał ponadto nowe informacje o planowanym zabezpieczeniu rzek stanowiących wschodnią granicę Polski.

W tym tygodniu Komenda Główna Straży Granicznej ogłasza przetarg na zaporę elektroniczną na rzece Bug

– powiedział.

To będzie supernowoczesna, doskonale wkomponowana w trudny teren zapora elektroniczna. 5,5 tysiąca kamer nocnych, dziennych, detektory ruchu. Tak, że mysz się nie prześlizgnie z tamtej strony

– dodał Kamiński.

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska powiedziała, że wykonawca prac sukcesywnie oddaje kolejne odcinki, które są sprawdzane przez funkcjonariuszy.

Te odbiory to oczywiście nie jest kwestia kilka godzin czy dnia, ale nawet do tygodnia czasu. Sukcesywnie będziemy więc uruchamiać te odcinki – jest ich 11. One będą po kolei działać, a na końcu będzie kalibracja wszystkich odcinków łącznie i uruchomienie całej bariery

– dodała.

Rzeczniczka dodała, że jeszcze w tym roku zostaną wyłonieni wykonawcy zapory elektronicznej wzdłuż rzek granicznych – zarówno wzdłuż Bugu w woj. lubelskim, jak i wzdłuż Świsłoczy i Istoczanki w woj. podlaskim. Budowa systemu ruszy w przyszłym roku i zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.

Zapora elektroniczna działa już na ponad 200 kilometrach granicy z Białorusią, gdzie stanowi uzupełnienie stalowej zapory fizycznej. Budowa zabezpieczeń na granicy wschodniej to m.in. odpowiedź na trwającą od połowy 2021 roku presję migracyjną organizowaną przez białoruski reżim.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: A. Ziemska (PAP)/L. Tekielski
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w granica, monitoring, Rosja, straż graniczna, Mariusz Kamiński, zapora elektroniczna
Nielegalni migranci z Afganistanu zatrzymani przez gołdapskich funkcjonariuszy

Ośmiu nielegalnych migrantów z Afganistanu zatrzymali koło Sejn funkcjonariusze gołdapskiej straży granicznej. To kolejna skuteczna interwencja strażników granicznych w ostatnich dniach. Major Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV