Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minął termin zgłaszania komitetów wyborczych

Ponad 430 komitetów wyborczych zgłosiło się do komisarzy wyborczych na Warmii i Mazurach. Dziś minął termin zgłaszania komitetów w zbliżających się wyborach samorządowych.

To był bardzo ważny termin – bo tylko zarejestrowane komitety wyborcze mają prawo zgłaszania kandydatów na radnych wszystkich szczebli, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z ponad 430 zgłoszonych komitetów niektóre czekają jeszcze na rejestrację. Dotychczas nikomu jednak jej nie odmówiono.

Jeżeli pojawiały się błędy, to wzywaliśmy komitety do ich usunięcia i były one na bieżąco usuwane

– informuje Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, który liczy na to, że ostateczną listę zarejestrowanych komitetów poznamy w ciągu kilku dni.

Co ciekawe, w niektórych miejscach nie zarejestrowały się żadne komitety wyborcze wyborców.

To Ostróda, Działdowo, Iława, Bartoszyce, gmina Lidzbark Warmiński, gmina Iłowo-Osada oraz gmina Płośnica. To oznacza, że jest tam mała aktywność komitetów wyborczych wyborców, ale może to oznaczać zwiększoną aktywność komitetów partii politycznych lub koalicji partii

– mówi Adam Okruciński, dyrektor elbląskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Na razie znamy tylko nazwy komitetów – stąd można wysnuć pewne wnioski co do kandydatów, których te komitety później zgłoszą. Kilka godzin przed zamknięciem rejestracji zgłosił się komitet wyborczy wyborców Czesława Małkowskiego – co wskazuje, że były prezydent Olsztyna, którego proces o zgwałcenie podległej mu urzędniczki wciąż się toczy, postanowił ponownie powalczyć o fotel prezydenta miasta. Swój komitet ma też urzędujący prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, w Elblągu – starający się o reelekcję Witold Wróblewski, a w Ełku – zarejestrowano komitet Dobro Wspólne, którego kandydatem jest prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Swoich kandydatów w regionie będą też mieć komitety partii politycznych lub koalicji partii, zarejestrowane w Warszawie i działające w skali ogólnopolskiej. Z takich komitetów o fotel prezydenta Olsztyna walkę już zapowiedzieli Michał Wypij ze Zjednoczonej Prawicy, Beata Bublewicz z koalicji PO i Nowoczesnej, Andrzej Maciejewski z Kukiz 15 i Krzysztof Kacprzycki z SLD. W Ełku – Anna Wojciechowska, kandydatka PO i Nowoczesnej. W Elblągu – Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości, Michał Missan z koalicji PO-Nowoczesna i Stefan Rembelski z Kukiz 15.

Część ugrupowań ujawniła też niektóre nazwiska kandydatów na radnych – ale nie są to jeszcze pełne listy. Do 17 września komitety mają czas na podanie nazwisk kandydatów na radnych wszystkich szczebli, natomiast nieco później – bo 26 września – mija termin podania nazwisk kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Same wybory odbędą się 21 października, a ich ewentualna druga tura – 4 listopada.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w wybory samorządowe, komitety wyborcze, Krajowe Biuro Wyborcze, Piotr Sarnacki
Pytanie o samorząd – odc. 1

Czym jest samorząd i jak powinniśmy go rozumieć? Na to pytanie odpowiada dr hab. Andrzej Józef Kozłowski - profesor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, członek Stowarzyszenia...

Zamknij
RadioOlsztynTV