Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minął kwartał od nowelizacji przepisów dotyczących pieszych. Czy zmiany przyniosły efekt?

Fot. Adobe Stock

Trzy miesiące od wprowadzenia nowych przepisów obowiązujących na przejściach dla pieszych, policjanci podali statystyki dotyczące bezpieczeństwa. Już po tak krótkim czasie widać pozytywny trend: w miejscach, gdzie krzyżują się drogi kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego, zmniejszyła się liczba wypadków.

Ze wstępnych danych wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy  (1 czerwca – 1 września) obowiązywania nowych przepisów na warmińsko-mazurskich drogach doszło do 12 wypadków na przejściu dla pieszych, 13 osób zostało rannych, nikt nie zginął.

W analogicznym okresie ubiegłego roku na przejściach dla pieszych doszło do 21 wypadków. Jedna osoba zginęła, a 23 poniosły obrażenia.

Wprowadzone 1 czerwca 2021 zmiany sprawiły, że każdy pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj, przed którym ma pierwszeństwo dopiero po wejściu na pasy. Nowe regulacje nie zwolniły jednak pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się także wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd.

Istotną zmianą w obowiązujących od 1 czerwca przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez przejście, ulicę lub torowisko. Chodzi o taki sposób, który ogranicza możliwości obserwacji sytuacji.

Przepisy regulują również zachowania kierowców. Mają oni obowiązek obserwować nie tylko przejście, ale i jego okolicę. Muszą zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na nie. Podobne zasady obowiązują motorniczych.

Policjanci przypominają, że zarówno piesi, jak i kierowcy mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu. Wystarczy stosować się do trzech prostych zasad: zwolnić, rozejrzeć się, a następnie przejechać albo przejść bezpiecznie.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo na drogach zależy także od nas samych. Akcje edukacyjne m.in. w Elblągu i Olecku

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wydał specjalny plakat, który ma przypominać elblążanom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na ulicach. W akcję włączył się także...

Zamknij
RadioOlsztynTV