Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mimo pandemii elbląscy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Fot. Aneta Pastuszka

Z pełnym poszanowaniem przepisów i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego z Elbląga na Jasną Górę wyruszyła piesza pielgrzymka. To już dwudziesty ósmy raz, kiedy wierni ruszyli na pątniczy szlak. Hasłem przewodnim jest „Bądź wola Twoja”.

Jak mówią elbląscy pielgrzymi – na pątniczy szlak wyruszają z różnych powodów.

W tamtym roku nie mogłam iść w całej pielgrzymce, dlatego obiecałam sobie, że teraz pójdę. Pielgrzymka to jest uzależnienie. Jak raz się pójdzie, to w kolejny rok się chce. A najbardziej ciągnie mnie kontakt z Bogiem i ludźmi.

00:00 / 00:00

Tegoroczna pielgrzymka nieco różni się od poprzednich. A to z powodu panującej pandemii. Aby pielgrzymka mogła wyruszyć trzeba było spełnić wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego. Ich realizacja ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pątnikom, ale także wszystkim osobom postronnym, z którymi będą się oni stykać na szlaku pielgrzymki.

W tym roku pielgrzymi nie będą korzystali z gościny w domach prywatnych. Noclegi będą w remizach, w domach kultury, czy innych dużych pomieszczeniach. Przed wejściem i po wyjściu pielgrzymów będą one dezynfekowane. Pątnicy mają ze sobą ozonator. Na trasie idą uformowani w pięć kolumn, bez maseczek, ale z zachowaniem obowiązującego dystansu.

Podczas odpoczynku pielgrzymi obowiązkowo założą maseczki, co trzy kilometry każdy z nich będzie używał środków dezynfekujących. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki będą mieli codziennie mierzoną temperaturę. Do ich dyspozycji jest także mobilny punkt medyczny.

Pielgrzymka zakończy się 11 sierpnia – tego dnia wierni dotrą do Częstochowy. Przejdą łącznie prawie 500 kilometrów.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

 

Autor: A Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, pielgrzymka, Częstochowa, Jasna Góra, pandemia
Po dwa wyzdrowienia i zakażenia koronawirusem na Warmii i Mazurach

W województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 2 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Są to starsza kobieta z powiatu ełckiego, która pozostaje w izolacji domowej oraz młody mężczyzna z powiatu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV