Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Miłomłyn uczcił Inkę

Fot. Alicja Kulik

W Miłomłynie został odsłonięty pomnik Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Monument stanął w pobliżu nadleśnictwa, w którym sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” pracowała do wiosny 1946 roku. Aresztowana w Gdańsku przez UB, została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy.

Wyrok, wykonany 28 sierpnia 1946 roku, był komunistyczną zbrodnią sądową i aktem zemsty UB za niemożność rozbicia oddziałów „Łupaszki” – podkreśla Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN. – Na trzech świadków, dwóch fałszywie zeznało, że „Inka” nie była sanitariuszką, ale strzelcem – dodaje historyk.

Historyk profesor Jan Żaryn podkreśla, że w postaciach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” przejawia się sens patriotyzmu. Podczas drugiej wojny trafili do 5 Wileńskiej Brygady AK. Jako ludzie pochodzący ze wschodnich obszarów II RP, przyszło im walczyć na obszarze między Borami Tucholskimi a Olsztynem. – Aktywność i obecność żołnierzy wileńskiej brygady pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza, a w tym przypadku oddziału dowodzonego przez Zagończyka miała dowodzić, że to, co się dzieje w tym konkretnym czasie – w latach 1945-46 – czyli tworzenie władzy komunistycznej – jest czasem przejściowym, który się skończy. – podkreśla prof. Żaryn.

Historyk zauważa, że Inka – młoda dziewczyna – nie ugięła się mimo brutalnego śledztwa komunistów. – Niewątpliwie jej godna postawa i świadectwo, które dzięki kapłanowi dotarło również do nas – Polaków żyjących; to, co zostawiła w swoim niejako testamencie, przekazując swojej babci informacje, żeby jej powiedziano, że zachowałam się jak należy. – dodaje prof. Żaryn.

Popiersie z brązu ufundowali prywatni darczyńcy z inicjatywy majora Dariusza Kazimierczyka z Komitetu Społecznego.

00:00 / 00:00

Pogrzeb państwowy „Inki” i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”, który zginął w tej samej egzekucji, odbędzie się jutro (28 sierpnia) w Gdańsku. Bezimienny grób obojga żołnierzy AK został odkryty jesienią 2014 roku.

Posłuchaj relacji Alicji Kulik

00:00 / 00:00

Fot. Alicja Kulik

Major Dariusz Kazimierczyk – przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pominika Danuty Siedzikówny „Inki” Fot. Alicja Kulik

Fot. Alicja Kulik

Fot. Alicja Kulik

Józef Rusak - żołnierz V Brygady Wileńskiej Zygmunta Szendzielarza - "Łupaszki"

Józef Rusak – żołnierz V Brygady Wileńskiej Zygmunta Szendzielarza – „Łupaszki”. Fot. Alicja Kulik

Major Dariusz Kazimierczyk - przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pominika Danuty Siedzikówny "Inki"

Major Dariusz Kazimierczyk – przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”. Fot. Alicja Kulik

 

(ak/ls/kos/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Miłomłyn, Danuta Siedzikówna, Inka, Feliks Selmanowicz, 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej
Polskie Radio Olsztyn w Miłomłynie. Do Ciebie też możemy przyjechać!

Od dziś na antenie Polskiego Radia Olsztyn zawitała nowa audycja „Twoje Radio w Twoim Mieście”. Nie da się jej jednak realizować bez udziału naszych słuchaczy. Dlatego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV