Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Milionowe odszkodowanie za „14 lat gehenny”. Czesław Małkowski liczy na szybką decyzję sądu

Czesław Jerzy Małkowski. Fot. P. Getka

Czesław Jerzy Małkowski wystąpił do sądu o wyznaczenie rozprawy w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Od Skarbu Państwa domaga się ponad 2 milionów 700 tysięcy złotych. W tej sprawie trzeba było czekać na rezultat kasacji prokuratury i oskarżycielki posiłkowej od wyroku olsztyńskiego sądu uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna.

W miniony piątek Czesław Małkowski został ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki przez Sąd Najwyższy, dlatego dzisiaj do Sądu Okręgowego złożony został wniosek o jak najszybsze wyznaczenie rozprawy, żeby przejść do zażądania odszkodowania

– poinformował pełnomocnik Małkowskiego mec. Marek Gawryluk.

Zaznaczył jednocześnie, że „otwarta pozostaje” możliwość domagania się odszkodowania „za niesłuszne oskarżenie i składanie fałszywych zeznań” od kobiety, która występowała w sprawie jako pokrzywdzona. Nie wykluczył przygotowania takiego pozwu.

Po prawomocnym wyroku uniewinniającym, Czesław Małkowski złożył też doniesienie na kobietę, która oskarżała go o gwałt. Prokuratura umorzyła postępowanie, powołując się na brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa.

Na tę decyzję wpłynęło zażalenie, a sąd nakazał prokuraturze dalsze prowadzenie postępowania. Jak powiedział mec. Gawryluk, sprawa jest obecnie na etapie rozpoznania przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku.

W dzisiejszym briefingu były prezydent Olsztyna uczestniczył zdalnie. Podkreślał, że od początku sprawy powtarzał, że jest niewinny.

Nie ma powodu do wielkiej radości. 14 lat gehenny, ogromne straty moralne, ludzkie, rodzinne

– powiedział Czesław Małkowski.

Stwierdził też, że jak dotąd nie analizował, czy po ostatecznym uniewinnieniu będzie składać pozwy wobec jakichś kolejnych osób.

.
Autor: K. Kantor za PAP

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy rodzice mogą z niego korzystać?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów rodzice i opiekunowie będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV