Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Miliard złotych na produkcję „zielonej energii”. Gospodarstwa domowe mogą korzystać z programu „Mój Prąd”

Fot. pixabay.com

Rządowy program „Mój Prąd” ma polegać na instalacji zielonych paneli fotowoltaicznych. – Promujemy energetykę prosumencką. Chcemy, żeby ta energia rozwijała się w sposób bardzo szybki – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji założeń programu.

Szef rządu poinformował, że 65 tysięcy gospodarstw działa już w tym programie. Projekt zakłada, że prąd będzie pochodził z instalacji fotowoltaicznych na zasadach prosumenckich – czyli ten kto wytwarza prąd, będzie mógł go później częściowo odebrać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak podkreślił premier, rząd promuje energetykę prosumencką i chce, żeby energetyka oparta o fotowoltaikę rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Mateusz Morawiecki zapewnił, że „Mój prąd” jest odpowiedzią na wymogi polityki klimatycznej Unii Europejskiej, porozumienia paryskiego oraz jest wypełnieniem zobowiązań z COP w Katowicach.

Cieszę się, że Polska coraz bardziej się zazielenia, że rachunki za prąd uczestników programu będą coraz niższe

– dodał premier.

00:00 / 00:00

Dotacja w ramach rządowego programu wspierania energetyki odnawialnej „Mój prąd” wyniesie pięć tysięcy złotych – jednak nie więcej niż 50% poniesionych przez uczestnika kosztów. Jak poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk, dofinansowanie w tej kwocie będzie można otrzymać na instalację do produkcji tak zwanej „zielonej energii” w gospodarstwie domowym.

Wypłaty będzie realizował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

– powiedział szef resortu środowiska.

00:00 / 00:00

Rząd przewiduje, że dzięki programowi powstanie dwieście tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Minister Henryk Kowalczyk poinformował, że przystąpienie do program będzie proste i pozbawione biurokracji.

Jedynym dokumentem uprawniającym do uzyskania dofinansowania będzie umowa z zakładem energetycznym, czyli przyłączenie instalacji do sieci

– zaznaczył.

00:00 / 00:00

Do udziału w rządowym programie dofinansowywania odnawialnych źródeł energii zachęcał też minister energii. Krzysztof Tchórzewski mówił, że „Mój prąd” jest odpowiedzią na potrzeby obywateli. Jak wyjaśnił, inwestycje w domowe źródła prądu mają także zmniejszyć „koszty społeczne” ewentualnych awarii infrastruktury i wpłynąć pozytywnie na domowe budżety.

Zachęcam do tego, by ta energetyka stała się powszechna. Osoby, które zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę, będą miały nawet do 20-25% niższe rachunki za prąd

– powiedział szef resortu energii.

Program jest przeznaczony dla gospodarstw domowych, w szczególności z terenów słabiej zurbanizowanych. W ramach programu „Mój prąd” będą dofinansowane instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Budżet programu wynosi miliard złotych.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zielona energia, panele fotowoltaiczne, panele słoneczne, Henryk Kowalczyk, Mateusz Morawiecki
Premier: zapraszam opozycję do państwowej komisji do zbadania przypadków pedofilii

Zapraszam przedstawicieli opozycji do państwowej komisji do zbadania wszelkich przypadków pedofilii. Chcemy, żeby komisja miała formułę społecznie jak najbardziej otwartą, żeby była praktyczna i nie rozmywała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV