Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mija 39. rocznica stanu wojennego w Polsce. W geście pamięci „Zapal Światło Wolności”

Do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”, która upamiętni wprowadzenie przed 39 laty stanu wojennego w Polsce, zachęca IPN.

Od 13 grudnia 1981 roku władze PRL internowały tysiące działaczy Solidarności, na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska.

IPN przypomina, że jego akcja nawiązuje do gestu solidarności, który wobec Polaków w wigilię 1981 roku wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II. Do zapalenia świec w oknach wzywał Amerykanów również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania (…)

– mówił wówczas Reagan w bożonarodzeniowym orędziu.

Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić

– podkreślił amerykański przywódca.

Inicjatywa IPN, z kilkuletnią tradycją, ma upamiętniać wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli w wyniku stanu wojennego. Instytut zachęca do zapalania wieczorem świec nie tylko w oknach domów, ale również na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Uczcijmy pamięć ofiar komunistycznego reżimu w epoce stanu wojennego – zastrzelonych przez milicję, śmiertelnie pobitych na komisariatach, pomordowanych przez tajną policję polityczną, a także zmarłych z powodu braku opieki medycznej

– zaapelowali pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN.

39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętnia również Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który świadczy pomoc weteranom II wojny światowej, a także działaczom opozycji antykomunistycznej. Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki – duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, którego w październiku 1984 roku zamordowali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.

Stan wojenny, którego celami była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także obrona reżimu komunistycznego, został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały od rana wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Od 13 grudnia 1981 roku na ulicach polskich miast pojawiły się liczne patrole milicji i wojska, a nawet czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Władze komunistycznego państwa wprowadziły również oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej. Zmilitaryzowano też najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Służbom PRL udało się spacyfikować 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 roku zakładów. Najbardziej tragiczny przebieg miała akcja w kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie 16 grudnia interweniujący funkcjonariusze ZOMO zastrzelili dziewięciu górników.

W wyniku stanu wojennego, który władze PRL ostatecznie zniosły po ponad 1,5 roku – 22 lipca 1983 roku – zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku

Zapiski internowanego Wojciecha Ciesielskiego. Fot. B. Świerkowskiego-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w stan wojenny, Jaruzelski, 13 grudnia 1981
„To nie nasze obchody”. Elbląg nie obchodzi 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego

W Elblągu nie ma oficjalnej formy obchodów wprowadzenia, 13 grudnia 1981 roku, stanu wojennego. Elbląg i województwo elbląskie aktywnie włączały się do walki o wolną Polskę....

Zamknij
RadioOlsztynTV