Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Plusek oddali hołd Robertowi Gransickiemu

W Pluskach odsłonięta została tablica upamiętniająca Roberta Gransickiego – nauczyciela w polskiej szkole, który we wrześniu 1939 roku został zamordowany przez Niemców . Fot. Aleksandra Skrago

To była niezwykła postać, o której trzeba pamiętać. W Pluskach niedaleko Olsztyna odsłonięta została tablica upamiętniająca Roberta Gransickiego – nauczyciela w polskiej szkole, który we wrześniu 1939 roku został zamordowany przez Niemców.

Napis na tablicy głosi: „W 90 rocznicę powstania pierwszych szkół polskich na Warmii. Społeczność Plusek oddaje hołd Robertowi Gransickiemu (1900-1939) nauczycielowi tutejszej Szkoły Polskiej.”

Robert Gransicki – gdy pracował w Pluskach – miał niewiele ponad 30 lat i był znacznie więcej niż nauczycielem – podkreśla Piotr Różański ze Stowarzyszenia Kocham Pluski.

To był niesamowity człowiek, który według mnie wyprzedził trochę swoją epokę. Przed II wojną światową zamontował na budynku szkoły elektrownię wiatrową i odpalił pierwsza w wiosce żarówkę. Prowadził także ogródek, w którym dzieci i ich rodzice mogli poznawać nowe gatunki warzyw. Była tu także szkółka narciarska.

00:00 / 00:00

Robert Gransicki do pracy na Warmii przyjechał z Kaszub. Zginął zamordowany przez Niemców pod Kartuzami 10 dni po rozpoczęciu wojny w 1939 roku. W uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Roberta Gransickiego uczestniczył m.in. jego – syn Juliusz Gransicki.

Było bohaterstwem nie tylko jego, ale wszystkich, którzy tu byli. Tych, którzy posyłali dzieci do szkoły. Przede wszystkim jest ofiarą nienawiści, tego wszystkiego co się tu w tych małych Pluskach działo. 

00:00 / 00:00

Polskie szkoły na Warmii były niezwykle ważnymi ośrodkami nie tylko edukacyjnymi, ale także kulturalnymi i patriotycznymi. W tym roku mija 90. rocznica powstania pierwszych szkół polskich na Warmii i Mazurach. Od 1929 roku został o utworzonych na Warmii 15 szkół i jedna w Piasutnie na Mazurach. skra

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił rok 2019 rokiem szkół polskich na Warmii i Mazurach.

Fot. Aleksandra Skrago

Fot. Aleksandra Skrago

Fot. Aleksandra Skrago

Fot. Aleksandra Skrago

Fot. Aleksandra Skrago

Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tablica, szkoła, pamięć, Pluski
Rozpoczynają się obchody 90-lecia istnienia polskich szkół na Warmii i Mazurach. „O uczniach z tamtych lat wiemy niewiele”

Ruszają obchody 90-lecia istnienia polskich szkół na Warmii i Mazurach. Od 1929 roku do wybuchu drugiej wojny światowej działało 16 takich placówek. To Katolickie Szkoły Polskie...

Zamknij
RadioOlsztynTV