Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Kętrzyna mogą odetchnąć. Dziś podpisano umowy na przywrócenie linii autobusowych

Fot. M. Lewiński

Linie autobusowe z Barcian do Kętrzyna oraz ze Srokowa do Kętrzyna zostaną przywrócone z rządowym dofinansowaniem. W starostwie powiatowym w Kętrzynie wojewoda podpisał umożliwiającą to umowę.

Samorządy muszą się „zrzucić”, bo obsługa niektórych linii jest dla przewoźników nieopłacalna – powiedział Radiu Olsztyn starosta kętrzyński Michał Kochanowski. – Mamy wnioski o świadczenie usług na liniach rentownych, jednak są obszary całkowicie wykluczone – przyznał.

Marek Olszewski, wójt gminy Srokowo mówił z kolei, że ich samorząd jest położony praktycznie przy granicy z Federacją Rosyjską. – Utrzymanie linii autobusowej do Kętrzyna jest natomiast istotne w szczególności ze względu na uczniów dojeżdżających do szkół średnich – dodał Olszewski.

Samorządy podzieliły się kosztami po połowie. 50% zapłaci zainteresowana gmina, drugą połowę dołoży starostwo. Z takiej współpracy cieszy się wójt gminy Barciany Marta Kamińska. – Tutaj najważniejsi są nasi mieszkańcy – przekonywała.

Złotówkę do każdego tzw. wozokilometra dołoży rząd – podkreślał wojewoda Artur Chojecki. – To realne odzwierciedlenie potrzeb – mówił. – Będziemy się starać, żeby z czasem ta pomoc była wyższa – zapowiedział Chojecki.

Dodajmy, że w powiecie kętrzyńskim odtworzonych zostanie łącznie 12 linii autobusowych. A na mocy podpisanych już umów nowe linie powstaną również w gminach: Jedwabno, Lidzbark, Giżycko, Dywity, Stawiguda, a także w powiatach: nidzickim, olsztyńskim i elbląskim.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dofinansowanie, wozokilometr
Będą nowe linie autobusowe na Warmii i Mazurach. Dziś podpisano umowy z czterema samorządami

Wojewoda podpisał dziś pierwsze umowy na przyszłoroczne dofinansowanie z rządowego programu przywracania lokalnych połączeń. Wojewoda warmińsko-mazurski podpisał umowy z czterema samorządami. Umowy te dotyczą łącznie 13...

Zamknij
RadioOlsztynTV