Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie  

Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Wieczorne obserwacje i prelekcje w Kudypach

Nocek, mopek, karlik, borowiec – między innymi te gatunki nietoperzy występują w Polsce. Te latające ssaki można poznać podczas akcji Lasów Państwowych „Las do góry nogami”, organizowanej z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Lasów Anna Choszcz-Sendrowska, liczne spotkania dla miłośników przyrody dotyczą między innymi znaczeniu nietoperzy dla całego ekosystemu.

Lasy Państwowe we współpracy z chiropterologami – badaczami nietoperzy – podejmują liczne inicjatywy, mające na celu ich ochronę. Zwierzęta te zjadają ogromne ilości owadów, w tym uciążliwych komarów i gatunków niszczących drzewa. To sprzymierzeńcy człowieka. Kiedy śpimy, one pilnują równowagi ekosystemu, ograniczając liczebność owadów

– wyjaśniła.

Przez wieki nietoperze były jednak bohaterami różnych przesądów i legend, głównie ze względu na nocny tryb życia i zwyczaje żywieniowe niektórych gatunków. Trzy z nich wypijają krew bydła lub ptaków, u nas jednak nie występują. Na świecie występuje 1400 gatunków nietoperzy, w Polsce – 28, wszystkie objęte są ścisłą ochroną. To jedyne ssaki, które nauczyły się aktywnego lotu.

Na stronie internetowej Lasów Państwowych jest mapa z zaznaczonymi atrakcjami: otwartymi wykładami, zajęciami przyrodniczymi oraz wieczornymi spacerami po lesie. Przygotowano obserwacje nocnych wylotów nietoperzy i namierzanie ich za pomocą specjalnych detektorów.

Noc Nietoperzy zorganizowano m.in. w Leśnym Arboretum w Kudypach koło Olsztyna. W programie: prelekcja na temat biologii i ochrony nietoperzy oraz wieczorne nasłuchiwanie tych ssaków za pomocą detektorów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a uczestnicy powinni zabrać ze sobą latarki.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w ochrona zwierząt, edukacja przyrodnicza, Międzynarodowa Noc Nietoperzy, Las do góry nogami, Arboretum Kudypy, przyroda, nocne obserwacje, ekosystem, Lasy Państwowe
Pokazy sokolnictwa i koncert hejnalistów. Tłumy na festynie w Ełku

Pokazy sokolnictwa i potrawy z dziczyzny – to tylko niektóre atrakcje Festynu Łowieckiego „Ełkowisko”. Największa tego typu impreza w regionie odbyła się w Ełku już po...

Zamknij
RadioOlsztynTV