Międzynarodowa debata o samorządzie terytorialnym
Samorządowcy oraz naukowcy z Polski, Ukrainy, Gruzji i Rosji rozmawiali w Olsztynie o samorządzie terytorialnym we współczesnej Europie.
Początek lat 90. XX wieku był dla Polski czasem przełomowym. Datą, którą warto zapamiętać jest 8 marca 1990 roku, kiedy to Sejm przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym.
Posłuchaj relacji Izabeli Malewskiej
Jak mówi prof. Alfred Lutrzykowski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, reaktywowany w Polsce po 40-letniej przerwie samorząd terytorialny wzorowany był na samorządach innych państw Europy Zachodniej. Nie można jednak traktować go jako struktury ostatecznej.
Obecnie Polska weszła w kolejne stadium budowania samorządności, gdzie demokrację budują obywatele idący do wyborów. Jednak jak mówi prof. Teresa Sasińska-Klas z Uniwersytety Jagiellońskiego, z chęcią do budowania demokracji nadal jest wśród Polaków różnie. W wyborach nadal udział bierze zaledwie połowa upoważnionych.
Zorganizowane w Olsztynie spotkanie było także okazją do porównywania modeli samorządów terytorialnych w różnych państwach. Zdaniem dr Wiktora Romanowskiego z Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej w Kaliningradzie, co kraj to obyczaj i nie ma jednego ideału.
(imal/bsc)