Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Wypij: Prezydent Olsztyna, który ma szerokie kontakty w kancelarii premiera gwarantuje realizację dużych projektów

Michał Wypij. Fot. A.Podbielska

O nowej funkcji i wyborach samorządowych mówił w Porannych pytaniach Michał Wypij, doradca w kancelarii premiera i kandydat na prezydenta Olsztyna.

Od poniedziałku Michał Wypij przeszedł z gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina do pracy w gabinecie premiera. Polityk z Olsztyna jest doradcą szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Premierowi się nie odmawia (…) Zaproszenie do współpracy w kancelarii prezesa Rady Ministrów odbieram jako zaszczyt i możliwość zabiegania o interesy Olsztyna tam gdzie te decyzje zapadają (…) W gabinecie politycznym premiera będę pracował nad szukaniem pomostów między nauką a gospodarką i łączył te elementy. Korzystam z doświadczenia jakie wynoszę z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (…) Zakres moich obowiązków będzie jednak znacznie szerszy.

Michał Wypij będzie czuwał nad realizacją strategii odpowiedzialnego rozwoju, czyli Planu Morawieckiego.

Przez 2,5 roku premier Gowin i członkowie kierownictwa Ministerstwa Nauki mówili, że kluczem do realizacji Planu Morawieckiego jest realizacja Strategii Gowina m.in. szeregu ustaw o innowacji. Duża ustawa reformująca naukę i szkolnictwo wyższe jest początkiem szukania pomostów pomiędzy nauką a biznesem. Ciąg dalszy nastąpi na poziomie prezesa Rady Ministrów.

Michał Wypij jest też kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna.

Nominację do pracy w kancelarii premiera traktuję, jako uznanie aspiracji Olsztyna. Jeżeli chcemy, żeby o Olsztynie się mówiło i zapadały decyzje, które są bardzo ważne dla naszego miasta, bo Olsztyn potrzebuje dzisiaj dużych projektów, to musimy być tam obecni. Gdybym odmówił panu premierowi to ktoś mógłby uznać, że działam na szkodę Olsztyna. Wydaje mi się, że (…) prezydent Olsztyna, który ma tak szerokie kontakty w kancelarii premiera i otwarte drzwi do ministrów, członków rządu i gwarantuje realizację dużych projektów to duży atut dla miasta.

Gość Porannych pytań zaznaczył, że kampania wyborcza będzie krótka. Wybory samorządowe odbędą się 21 października.

W całej Polsce kampania wyborcza w sposób naturalny zacznie się z początkiem września. Liczę na merytoryczny pojedynek na programy (…) Liczę na to, że w Olsztynie porozmawiamy o wizjach i rozwoju miasta, a także o oddziaływaniu Olsztyna na inne miasta regionu. Liczę na twardą i uczciwą walkę o zaufanie i głosy mieszkańców Olsztyna.

Michał Wypił apelował do urzędującego prezydenta Piotra Grzymowicza, aby nie podejmował teraz żadnych strategicznych decyzji i poczekał na werdykt wyborców. Kandydat Zjednoczonej Prawicy jest przekonany, że nowy prezydent będzie podejmował decyzje w oparciu o zdrowy rozsądek i dokumenty. Michał Wypij dodał, że do tej pory prawica w Olsztynie nie wygrała, jednak tym razem liczy, że w najbliższych wyborach zwycięży.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Michałem Wypijem

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, Olsztyn, wybory, wybory samorządowe, Michał Wypij
W Olsztynie rozpoczęły się 4. Noce Teatralne im. Krystyny Spikert

Impreza po raz pierwszy odbyła się w 1991 roku. Jej pomysłodawczynią była zmarła 6 lat temu animatorka kultury, pedagog, założycielka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego Krystyny Spikert. Młode...

Zamknij
RadioOlsztynTV