Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Miasto i wieś nie są już odrębnymi światami”. Naukowcy rozmawiają w Olsztynie o relacjach zrównoważonego rozwoju

fot. Przemysław Getka

Rozwój małych miast jest ściśle powiązany z rozwojem terenów wiejskich. To jeden z wniosków płynących z konferencji „Miasto – Wieś, relacje zrównoważonego rozwoju” zorganizowanej na olsztyńskim uniwersytecie.

Naukowcy, którzy spotkali się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie dzielą się swoimi spostrzeżeniami z samorządowcami, którzy prowadzą politykę regionalną. Dyskusja dotyczy m.in. sposobu rozszerzenia granic administracyjnych miast, ale także na przykład skrócenia łańcucha dostaw ekologicznej żywności ze wsi do miasta.

W rozmowie z reporterem Radia Olsztyn prof. Jerzy Wilkin, ekonomista z Polskiej Akademii Nauk przypomniał, że mniej więcej od 2000 roku w Polsce mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem, jakim jest odpływ mieszkańców miast do wsi.

00:00 / 00:00

Paneliści twierdzą również, że rozwój miast nie musi oznaczać rozszerzania ich granic, bo to prowadzi z kolei do konieczności ochrony wsi, zarówno jako miejsca dla gospodarstw rolnych jak i przestrzeni o rezydencjalnym charakterze.

Partnerem konferencji jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wnioski z tego spotkania będą przekazane właśnie ośrodkowi, którzy wykorzysta je przy tworzeniu swoich programów.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, wieś, konferencja
Lidia Staroń zapowiada walkę z lichwiarzami. „Ich działanie wyrządza ludzką krzywdę”

Projekty ustaw są już w Sejmie, ale proces legislacji jeszcze nie skończył się. Związana z naszym regionem, niezależna senator Lidia Staroń zapowiada dalszą walkę o to,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV