Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mecenas Obara o orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości wobec byłych więźniów obozów koncentracyjnych

Mecenas Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości jest bardzo niekorzystne dla byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i osób represjonowanych przez III Rzeszę – ocenia olsztyński mecenas Lech Obara.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości w polskich sądach za zwrot „polskie obozy” użyty w niemieckich mediach. Sędziowie rozpatrzyli sprawę Stanisława Zalewskiego, który wniósł skargę do polskiego sądu i zażądał przeprosin od niemieckiego portalu Mittelbayerische.de oraz zasądzenia kary za sformułowanie „polski obóz zagłady Treblinka”. Wydawca portalu odmówił, argumentując, że były więzień nie był wymieniony w artykule z nazwiska.

Reprezentujący Stanisława Zalewskiego – prezesa Związku Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych – mecenas Lech Obara wyjaśnia, że orzeczenie znacznie ograniczy możliwość dochodzenia swoich praw wszystkim pokrzywdzonym przez fałszywe określenia zagranicznych mediów.

00:00 / 00:00

Wnioski byłych więźniów będą odrzucane, podobnie jak w sprawie Karola Tendery, byłego więźnia KL Auschwitz – wyjaśnia mecenas Obara.

00:00 / 00:00

Trybunał Sprawiedliwości ocenił, że publikacja w internecie, która nie wskazuje indywidualnie danej osoby, nie może być objęta wyjątkiem jurysdykcyjnym dotyczącym miejsca, w którym powstała szkoda, czyli w tym przypadku Polski. Sędziowie Trybunału postawili na zasadę pewności prawa, by zarówno publikujący treści w internecie, jak i osoby, które doznają szkody, miały jasność co do jurysdykcji.

 

Autor: IAR
Redakcja: P. Karpiszen/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wojna, więzień, Niemcy, auschwitz, orzeczenie, Lech Obara, Karol Tendera, mecenas, trybunał sprawiedliwości, niemieckie obozy koncentracyjne
Podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trafili do aresztu. Będą odpowiadać za handel narkotykami

Sąd Rejonowy w Olsztynie aresztował siedem osób, którym zarzucono kierowanie lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handel narkotykami. Gangiem miał kierować 51-letni Piotr M., który...

Zamknij
RadioOlsztynTV