Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mazurskie miasto nagrodzone za wzorową opiekę nad zabytkami

Fot. samorzad.nid.pl

Ełk został laureatem drugiej edycji konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”. Największe mazurskie miasto nagrodzono w kategorii „Duże i średnie gminy miejskie”, czyli liczące co najmniej 50 tysięcy mieszkańców.

Zdaniem jury, Ełk wnikliwie przeanalizował zasób swojego dziedzictwa kulturowego i wzorowo wypełnił ustawowy obowiązek opieki nad zabytkami. Miasto dostrzegło tkwiący w tym zasobie potencjał i skutecznie wykorzystało go dla rozwoju społecznego, ekonomicznego i tożsamościowego. – Patronat nad nim sprawował Generalny Konserwator Zabytków, a kapituła oceniała działania samorządu na rzecz ochrony zabytków – mówił wiceprezydent Ełku Mirosław Hołubowicz.

W konkursie oceniano całokształt gminnej polityki dotyczącej zabytków. Podstawą były samorządowe programy opieki nad zabytkami. W kategorii miast dużych i średnich wyróżniono Ełk, Gorzów i Rzeszów ale ostatecznie zwycięzcą został ełcki samorząd. Główna nagroda to film promocyjny nakręcony przez organizatorów konkursu. Pokazuje m.in. zabytkową kolej wąskotorową.

00:00 / 00:00

Dobrze zaprojektowane i konsekwentnie realizowane zadania pozwoliły na przywrócenie miastu i mieszkańcom unikalnych zabytkowych przestrzeni, takich jak zaadaptowana na potrzeby muzeum stacja kolei wąskotorowej – podano w uzasadnieniu werdyktu. Istotną cechą działań podjętych w Ełku jest włączenie w realizację założeń Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami społeczności miasta. Dzięki temu mieszkańcy są nie tylko odbiorcami, ale także inicjatorami i twórcami licznych imprez nawiązujących do lokalnej historii i tradycji. Jury szczególnie doceniło fakt, że samorząd dostrzegł potrzebę stworzenia miejskiego systemu ochrony dziedzictwa, który zakłada podejmowanie długofalowych i kompleksowych działań rewitalizacyjnych, remontowo-konserwatorskich i monitorujących oraz stworzenie systemu dotacji.

Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” jest skierowany do wszystkich samorządów gminnych. Promuje działania mające na celu realizację obowiązku opracowania i wdrażania gminnych programów opieki nad zabytkami.

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. Z. Chojeta

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

Fot. samorzad.nid.pl

 

Autor: P. Karpiszen/M. Zbrożek
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski/L.Tekielski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, nagroda
Olsztyński PCPR nagrodzony przez minister rodziny i polityki społecznej

Szkoli opiekunów tworzących rodziny zastępcze i pomaga rodzicom biologicznym w wyjściu z problemów. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie zostało docenione przez minister rodziny i polityki...

Zamknij
RadioOlsztynTV