Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maturzyści rozpoczęli egzaminacyjny maraton

Zaczęły się matury… Fot. archiwum RO

W tym roku mamy do czynienia z dwoma rodzajami matur.

Egzamin dojrzałości na dotychczasowych zasadach zdaje większość z ponad 15 tysięcy 600 maturzystów z Warmii i Mazur. Natomiast około 7 tysięcy maturzystów, przystąpiło do egzaminu w nowej formule – wyjaśnia warmińsko-mazurska kurator oświaty Grażyna Przasnyska.

00:00 / 00:00

Największe zmiany dotyczą części ustnej z języka polskiego. Nie będzie już prezentacji – dodała kurator Grażyna Przasnyska.

00:00 / 00:00

Matura to najważniejszy egzamin w ich życiu. Dziś odbył się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Nasz reporter Marek Lewiński, tuż przed egzaminem rozmawiał z maturzystami z LO I w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Egzamin maturalny ma w większym niż dotychczas stopniu sprawdzić umiejętności. Stąd jedno z pytań w tzw. części zamkniętej polegało na napisaniu streszczenia podanego tekstu. Takiego polecenia do tego roku nie było. Tymczasem abiturienci z techników pisali starą wersję matury z języka polskiego, stąd na ich arkuszach pojawiły się inne pytania. Nastroje po egzaminie wśród olsztyńskich maturzystów sprawdzał nasz reporter.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Wspomniany wiersz to utwór Elizabeth Bishop, amerykańskiej poetki, uważanej za jedną z najważniejszych poetek anglojęzycznych XX wieku.

W całym kraju do matury przystąpiło 310 tysięcy abiturientów. 191 tysięcy uczniów, uczących się w liceum, pisze maturę według nowej formuły. To dlatego, że są to uczniowie, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową. Starym programem uczyli się jeszcze tegoroczni maturzyści z techników. W związku z tym 119 tysięcy uczniów z tych szkół napisze jeszcze starą maturę.

Posłuchaj jak wygląda nowa matura

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matura, maturzyści
Maturzyści odtańczyli poloneza w centrum Olsztyna

Nawet śnieg nie przeszkodził maturzystom w odtańczeniu tradycyjnego poloneza przed olsztyńskim ratuszem. Spod ratusza barwny korowód, składający się z przedstawicieli 13 szkół ponadgimnazjalnych, przeszedł na Stare...

Zamknij
RadioOlsztynTV