Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Masowe padanie dzików w powiecie elbląskim. Od początku roku potwierdzono ponad 110 przypadków ASF

Martwe zwierzęta są znajdowane w podmiejskich dzielnicach Elbląga m.in. w Próchniku, Zajeździe, Dąbrowie, Jeleniej Dolinie i na Modrzewinie.

Najwięcej jest ich wciąż gminie Tolkmicko, a także w gminach: Milejewo, Pasłęk i Godkowo, Elbląg i Młynary. Są też pierwsze potwierdzone przypadki z gminy Gronowo Elbląskie, a to znaczy, że ASF zbliża się do województwa pomorskiego. Od początku roku w Elblągu i powiecie elbląskim potwierdzono już ponad 110 przypadków ASF u dzików.

Problem wymaga poważnego podejścia – tłumaczy Stanisław Sołowiej, szef zarządzania kryzysowego w elbląskim starostwie.

To masowe padanie dzików jest jasnym znakiem dla rolników, że bezwzględnie powinni stosować zalecaną przez ministra rolnictwa prewencję w formie bioasekuracji. Nie wszyscy rolnicy ją stosują. W powiecie elbląskim nie ma przemysłowych chlewni, ale w ubiegły roku konieczne było wybicie świń w dwóch gospodarstwach w gminie Pasłęk.

Na początku lutego wojewoda warmińsko- mazurski wydał rozporządzenie na sanitarny odstrzał dzików w całym województwie. Ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się AFS.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, dzik, powiat elbląski, ASF
Strajk w Tramwajach Elbląskich. Wszystkie zostały w zajezdni. Mieszkańcy korzystają z komunikacji zastępczej

Nie ma porozumienia w sprawie podwyżek płac w Tramwajach Elbląskich. Prowadzony przez związki zawodowe spór zbiorowy nie przyniósł rozstrzygnięcia. Fiaskiem zakończyły się rozmowy poprzedzające zapowiedziany protest....

Zamknij
RadioOlsztynTV