Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maseczki ochronne trafią do Olsztyna. Mieszkańcy otrzymają je za darmo

fot. Przemysław Getka

Akcja „Maseczki dla Polski” nabiera tempa. Dzięki pomocy pięciu dużych firm, maseczki wielokrotnego użytku mają trafić – docelowo – do każdego polskiego domu – całkowicie za darmo.

Jednym z inicjatorów akcji jest kierujący olsztyńską kliniką Budzik dr Łukasz Grabarczyk. Znany neurochirurg nie ukrywa, że w gronie pierwszych miast, w których maseczki się pojawią, jest Olsztyn:

Powierzyliśmy dostarczanie maseczek samorządom terytorialnym. Samorząd Olsztyna zadbał również o gminy ościenne. Będziemy chcieli dostarczyć prezydentowi miasta 250 tysięcy maseczek.

00:00 / 00:00

Grabarczyk podkreśla, że maseczki nie zapewnią stuprocentowej ochrony przed wirusami, mają jednak utrwalać w nas oduczenia się dotykania dłońmi twarzy:

Powinniśmy wszyscy siedzieć w domu, ale jeśli nie czujemy się pewnie, powinniśmy używać takiej maseczki. Można ją wygotować, dekontaminować i użyć ponownie.

00:00 / 00:00

Doktor Łukasz Grabarczyk zwraca uwagę, że powinniśmy pozostawać w domach, a maseczki mają być symbolem walki z koronawirusem:

Żadna maseczka w pełni nie ochroni nas przed zakażeniem. Najważniejsze to zostać w domu, myć ręce, izolować się, a wtedy pokonamy koronawirusa. To produkt medyczny, który ma pomóc, aby nie gromadzić się w aptekach i ich wykupywać.

00:00 / 00:00

Oprócz Olsztyna, w pierwszej kolejności maseczki trafią również do Mławy i Międzyrzeca Podlaskiego. Organizatorzy akcji liczą, że uda się wyprodukować 40 milionów takich masek. Do tego potrzeba jednak kolejnych partnerów. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej www.maseczkidlapolski.pl. Do tego tematu wrócimy w najbliższy poniedziałek 30 marca w Bliższych spotkaniach Radia Olsztyn.

 

Autor: K. Piasecka/M. Świniarski
Redakcja: K. Ośko/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w maseczka
Kosmetyczny multitasking. Poznaj koreański sposób na pielęgnację cery

Koreański sposób dbania o urodę już dawno stał się skarbnicą pielęgnacyjnej wiedzy. Tym razem podpatrujemy, jak wygląda  multitasking. W Korei jedną z przyjętych praktyk pielęgnowania urody...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV