Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Martwy dzik przez weekend leżał na jednej z ulic w centrum Olsztyna. Odwiedzające miasto zwierzęta dziesiątkuje ASF

Martwy dzik w Olsztynie. Fot. D.Grzymska

Odwiedzające Olsztyn zwierzęta często zakażone są wirusem afrykańskiego pomoru świń. Służby miejskie odbierają po kilka telefonów dziennie o padłych zwierzętach.

Ich sprzątaniem zajmuje się firma Remondis, znana mieszkańcom z odbioru śmieci. Jak przyznaje Krzysztof Chudy, kierownik bazy, należącej do Remondisu, jeszcze w styczniu czy lutym było po jednym zgłoszeniu. Od lipca padłych zwierząt było około 30.

Zakażenie olsztyńskich dzików ASF-em potwierdza Mirosław Karczewski, powiatowy lekarz weterynarii w Olsztynie, jednocześnie zapewniając, że wirus nie jest groźny dla ludzi i zwierząt domowych. Przestrzega, by nie podchodzić do padłego dzika, bo można niechcący przenieść wirusa na podeszwach butów. A to grozi zakażenie stada świń, które atakuje wirus.

Z szacunków olsztyńskiego ratusza wynika, że stado liczące około 600 dzików zostało zmniejszone o ponad ¼ i teraz jest ich od 300 do 450.

Służby miejskie przypominają, że o padłych zwierzętach należy zawiadomić dyżurnego miasta, dzwoniąc pod numer 89 522 81 12.

Posłuchaj relacji Dorota Grzymska

fot. Przemysław Getka

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzik, afrykański pomór świń, ASF
Coraz mniej dzików w Olsztynie. Dlaczego? Powody są dwa

Co najmniej o 1/4 zmniejszyła się populacja dzików w Olsztynie. To efekt działań władz miasta oraz rozprzestrzeniania się ASF. Odbieramy coraz mniej telefonów od mieszkańców, którzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV