Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz mniej dzików w Olsztynie. Dlaczego? Powody są dwa

fot. Przemysław Getka

Co najmniej o 1/4 zmniejszyła się populacja dzików w Olsztynie. To efekt działań władz miasta oraz rozprzestrzeniania się ASF.

Odbieramy coraz mniej telefonów od mieszkańców, którzy czują się zagrożeni w związku z bytowaniem dzików. Przybywa za to zgłoszeń od mieszkańców, którzy proszą o zabranie padłego zwierzęcia.

– potwierdza Urszula Kania, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Olsztynie.

Afrykański pomór świń jest odpowiedzialny za śmierć 6 dzików w Olsztynie. Kolejnych kilkanaście zwierząt jest aktualnie badanych pod kątem występowania ASF. Choroba jest jedną z przyczyn, która doprowadziła do zmniejszenia populacji dzików w Olsztynie.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna od ubiegłego roku usypiamy dziki bytujące w mieście. Pomaga nam w tym 8 odłowni: 5 stacjonarnych i 3 mobilne. Dziki to bardzo mądre zwierzęta. Jak wyczuwają zagrożenie zmieniają miejsce bytowania. Część z nich z pewnością już opuściła nasze miasto lub wkrótce to zrobi.

– dodaje Mieczysław Wójcik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Tylko w tym roku zostało uśpionych, padło, lub zostało potrąconych przez samochody ponad 150 osobników. Jak wynika z wyliczeń ratusza, populacja dzików w stolicy Warmii i Mazur spadła do 300 – 450 osobników.

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za UM Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, zwierzęta, dzik
Zwierzęta i dzieci

W czasie ostatniej "Dziecinady" postanowiliśmy porozmawiać o tym, czego dzieci mogą się nauczyć od zwierząt i dlaczego warto mieć obok siebie czworonożnego przyjaciela. W tym celu...

Zamknij
RadioOlsztynTV