Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marszałek Elżbieta Witek: w ciągu roku wzrosła pozycja Polski na arenie międzynarodowej

Elżbieta Witek. Fot. Łukasz Sadlak

Po raz drugi w ciągu roku prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża do Polski i taka sytuacja nigdy wcześniej nie miała miejsca – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn marszałek Sejmu. Z Elżbietą Witek rozmawiał Krzysztof Kaszubski.

Marszałek Elżbieta Witek powiedziała, że pokazuje to wysoką pozycję Polski na świecie.

Ewidentnie świadczy to o tym, jak w ciągu ostatniego roku wzrosła pozycja Polski nie tylko w Europie, ale także na arenie międzynarodowej. Obecność prezydenta Stanów Zjednoczonych dwa razy w ciągu roku i przemówienie do wszystkich Polaków pokazuje jak ważnym partnerem jesteśmy, a nie tylko członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy zresztą członkiem bardzo lojalnym i odpowiedzialnym, który od początku od 2016 roku wydaje 2 procent PKB na zbrojenia, w przeciwieństwie do innych znacznie bogatszych państw.

Prezydent USA Joe Biden ma wylądować w Warszawie we wtorek rano. Jego wizyta w Polsce związana jest z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Goszcząca w Porannych Pytaniach marszałek Sejmu mówiła także o programach dla Żuław i Odry. Elżbieta Witek podkreślała, są bardzo kosztowne, ale – jak zaznaczyła – są to programy wieloletnie i powinny być realizowane.

Cieszę się, że jest to oddolna inicjatywa i mam nadzieję, że szybko się zrealizuje jeśli chodzi o podstawowe założenia i będziemy mogli do obu tych programów przystąpić jak najszybciej. Nie ma nic cenniejszego niż poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tych terenów. Muszą wiedzieć, że nic ich nie zaleje, mogą tu bezpiecznie budować swoje domy i nic ich tu nie zaleje.

Marszałek Elżbieta Witek uczestniczyła w spotkaniu z mieszkańcami Elbląga. Do miasta przyjechała na zaproszenie posła Leonarda Krasulskiego i wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oscarowy konkurent polskiego „IO” triumfuje na rozdaniu BAFTA

Niemiecki dramat wojenny "Na Zachodzie bez zmian" jest największym wygranym tegorocznej ceremonii rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Na gali, która odbyła się w niedzielę wieczorem, nominowany...

Zamknij
RadioOlsztynTV