Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Błaszczak: Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej. To szansa na ciekawe wyzwania ze średnią pensją 5530 złotych

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. K. Pakulnicki

17 tysięcy wniosków złożono w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” – powiedział w Porannych pytaniach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Celem kampanii jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. W mobilnych punktach rekrutacyjnych do służby przekonują sami żołnierze.

Rozpocząłem tę kampanię w październiku ubiegłego roku. To jest bardzo dobry wynik. Zachęcam wszystkich tych, którzy są ambitni i chcą związać swoją przyszłość z wojskiem, i służyć ojczyźnie. Jednocześnie mają olbrzymią szansę na bardzo ciekawe wyzwania i doskonalenie własnych umiejętności. To jest przygoda.

Z danych MON wynika, że w 2016 roku było około 100 tysięcy żołnierzy, w 2017 roku 102 tysiące, a w ubiegłym roku 105 tysięcy. Resort szacuje, że w tym roku liczba żołnierzy Wojska Polskiego wzrośnie do około 110 tysięcy. Na początku roku żołnierze dostali podwyżki wynagrodzenia. Średnia pensja w wojsku wynosi teraz 5530 złotych.

Mariusz Błaszczak ocenił, że 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana należy do elity Wojska Polskiego. Szef resortu obrony przekazał właśnie żołnierzom z Giżycka kluczyki do nowych pojazdów typu RAK.

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana należy do elity Wojska Polskiego, na co dzień ćwiczy razem z wojskami amerykańskimi, Zjednoczonego Królestwa, rumuńskimi i chorwackimi, i jest naszą wizytówką. Operuje na terytorium szczególnym. 15. Brygada Zmechanizowana współpracuje także z oddziałami litewskimi, a więc jest to szczególne wojski i musi być wyposażone w najnowocześniejszy i najlepszy sprzęt.

Wczoraj „Zawiszacy” otrzymali kompanijny moduł ogniowy, w skład którego wchodzi łącznie 8 moździerzy samobieżnych M120 Rak i 4 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Mariuszem Błaszczakiem

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w minister, ministerstwo, Mariusz Błąszczak, szef
Nowe pojazdy typu RAK w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. „Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt”

"Przeszliśmy razem wiele, a nasze więzy będą trwać" - tak o współpracy polsko-amerykańskiej mówiła w Giżycku ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Georgette Mosbacher towarzyszyła Ministrowi Obrony...

Zamknij
RadioOlsztynTV