Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Błaszczak: Obecność wojsk na Warmii i Mazurach powinna być zwiększona. Ewentualny agresor spotka się ze stanowczą odpowiedzią

Mariusz Błaszczak. Fot. Przemysław Getka

Obecność wojsk NATO odstrasza potencjalnego agresora i jest to niezwykle istotne. Ćwiczenia Anakonda 18 pokazały ewentualnemu wrogowi, że jesteśmy gotowi do obrony naszej Ojczyzny – powiedział w Porannych pytaniach minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu otrzymało certyfikację, co oznacza, że już rozpoczęło w pełni koordynację czterech grup batalionowych w Polsce i w krajach bałtyckich. – Stanowi to realizację postulatu, który został zaakceptowany podczas szczytu NATO w 2016 roku w Warszawie – komentował minister obrony narodowej i dodał:

Chciałbym zaznaczyć, że dowództwo zostało ocenione na „szóstkę”. Prezentują najwyższy poziom umiejętności. Gratuluję dowódcy, generałowi Krzysztofowi Motackiemu, a także wszystkim żołnierzom, którzy udowodnili, że wyróżniają się wiedzą wojskową, zaangażowaniem i solidną służbą.

W ostatnich latach na Warmii i Mazurach żołnierze pojawiali się w bardzo dużej liczbie. Czy ma to związek z bliskością naszego regionu z obwodem kaliningradzkim?

Dokładnie tak. Obecność wojsk na Warmii i Mazurach powinna być zwiększona, dlatego podjąłem decyzję, która realizuje to zadanie. Chodzi tutaj nie tylko o wojska polskie, ale także sojusznicze. Obecność wojsk NATO odstrasza potencjalnego agresora i jest to niezwykle istotne. Władimir Putin najpierw zaatakował Gruzję w 2008 roku, potem Ukrainę w 2014 roku. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński podczas wiecu w Tbilisi mówił: najpierw Gruzja, potem Ukraina, państwa nadbałtyckie, a następnie być może Polska. Trzeba zatrzymać ten proces. Musimy udowodnić, że ewentualny agresor spotka się ze stanowczą odpowiedzią. Z tego wzięły się decyzje podjęte m.in. podczas szczytu NATO w 2016 roku. (…) Osobiście jestem pod wrażeniem zakończonych właśnie ćwiczeń Anakonda 18. Żołnierze z sojuszu północnoatlantyckiego, w tym żołnierze polscy udowodnili, że są sprawni i potrafią ze sobą współdziałać – jest to niezwykle istotne. Tym samym pokazaliśmy ewentualnemu wrogowi, że jesteśmy gotowi do obrony naszej Ojczyzny

– powiedział Mariusz Błaszczak.

NATO ogłosiło, że największym zagrożeniem dla krajów członkowskich jest Rosja. Minister obrony narodowej podkreślił, że toczyły się rozmowy odnośnie zwiększenia liczby wojsk amerykańskich w Polsce:

Już pięć razy byłem w Waszyngtonie. Rozmawiałem zarówno w Białym Domu, Pentagonie, jak i Kongresie Stanów Zjednoczonych. W ten proces bardzo zaangażowana jest ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. Nie pada w tym kontekście pytanie „czy”, tylko „jak” zwiększyć obecność wojsk amerykańskich. Zdecydowałem również o kupieniu nowoczesnego sprzętu Patriot. Modernizujemy i zwiększamy liczebnie wojsko polskie, a także zacieśniamy relacje w ramach sojuszu północnoatlantyckiego, szczególnie z armią Stanów Zjednoczonych, która jest najpotężniejsza.

Mariusz Błaszczak odniósł się także do planowanych podwyżek dla pracowników cywilnych wojska oraz samych żołnierzy:

Realizował to już mój poprzednik, minister Antoni Macierewicz. Podwyżki dla pracowników cywilnych są przeprowadzane od 2015 roku. Konsekwentnie dbam o to, aby całe wojsko polskie było godnie wynagradzane za służbę. Priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest bezpieczeństwo. W 2015 roku zmieniło się podejście władz, kiedy prezydentem został Andrzej Duda, a wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniej, od 2011 roku pracownicy cywilni wojska nie otrzymali żadnej podwyżki. Ich służba i praca buduje bezpieczeństwo Polski.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Mariuszem Błaszczakiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV