Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Błaszczak: jestem dumny, że do Wojska Polskiego zgłaszają się zmotywowani ludzie

Wicepremier Mariusz Błaszczak. Fot. Przemek Getka

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn był wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Na poligonie w Orzyszu odbyły się ćwiczenia strzeleckie czołgów K-2 i armatohaubic K-9. Szef MON zwrócił uwagę na dynamikę ćwiczeń i nowoczesność sprzętu, którą potwierdzili także żołnierze w nich służący. Dodał, że sprzęt postsowiecki wyraźnie ustępuje produkcji południowokoreańskiej.

Czołgi K-2 to sprzęt z zupełnie innej epoki. Kraby są porównywalne z armatohaubicami K-9. Współpraca krabów z K-9 oraz z K-2 to jest zupełnie nowa jakość. To przełom jeżeli chodzi o możliwości Wojska Polskiego. 

Do tej pory do jednostki wojskowej w Morągu dotarło 15 czołgów K-2, które mają docelowo stacjonować w Ostródzie, gdzie tworzony jest nowy batalion czołgów. Minister Błaszczak dodał, że czołgi trafią także do 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, z czasem będą one także modernizowane do bardziej nowoczesnej wersji – K-3.

Zamówiliśmy w sumie 1000 czołgów w Korei Południowej. Najpierw 180 wyprodukowanych w Korei, a później reszta wyprodukowanych już w Polsce (…) Będziemy produkować sprzęt nowej generacji. Ulega on modyfikacjom, zmianom, a wiec ze względu na duży potencjał naszego partnera koreańskiego i ze względu na zainteresowanie współpracą ze stroną polską. 

Wicepremier Mariusz Błaszczak wspólnie z prezydentem RP Andrzejem Dudą podpisał postanowienie w sprawie określenia ,,Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025–2039″. Szef MON wskazał główne założenia dokumentu, który powstał w Ministerstwie Obrony Narodowej we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i ma doprowadzić do wzmacniania Wojska Polskiego.

Koncentrujemy się na tym rodzaju sprzętu, który najlepiej sprawdza się w rękach Ukraińców na wojnie z agresywną Rosją. Dlatego skoncentrowani jesteśmy na artylerii i wojskach pancernych. Jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią HIMARS-y, też będą w woj. warmińsko-mazurskim, tym razem w 15 Brygadzie Zmechanizowanej. Ale także Chunmoo, czyli artyleria rakietowa koreańska, zbliżona parametrami do amerykańskich HIMAR-sów.

Podczas wywiadu rozmawiano także o tym, że Wojsko Polskie stało się największym pracodawcą na Warmii i Mazurach. Szef MON podkreślił, że cieszy się z tego trendu oraz z odtwarzania jednostek wojskowych jak np. w Ostródzie.

Rozmawiam z żołnierzami, którzy się zgłaszają do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Jestem dumny, bo pytam, jakie były motywy przystąpienia do wojska i podstawowym motywem jest patriotyzm. Właśnie połączenie zmotywowanych ludzi, którzy przecież na ochotnika zgłaszają się do Wojska Polskiego, połączenie ich woli z umiejętnościami, no i z tym, że dysponują nowoczesnym sprzętem, stanowi podstawowy element bezpieczeństwa naszego kraju.

Na zakończenie wywiadu Mariusz Błaszczak podziękował tym, którzy zdecydowali się wrócić do Polski i zasilić szeregi Wojska Polskiego.

Kilka takich osób spotkałem ostatnio na przysiędze w Elblągu. Mówili, że właśnie wrócili z emigracji i wstąpili do Wojska Polskiego, bardzo dobry wybór.

Do wysłuchania Porannych Pytań zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

Fot. Przemek Getka

Redakcja: Ł.Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Europoseł PiS Dominik Tarczyński odwiedzi Susz i Ostródę

Spotykamy się z wyborcami, by ich pomysły mogły być częścią naszego programu - mówił poseł Zbigniew Babalski z Prawa i Sprawiedliwości, który organizuje w Suszu spotkanie z...

Zamknij
RadioOlsztynTV