Marek Walczak szefem policji na Warmii i Mazurach

15 maja inspektor Marek Walczak przejmie obowiązki komendanta warmińsko-mazurskiej policji. Fot. Komenda Główna Policji
Inspektor Marek Walczak nowym komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie.
Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska, na wniosek Komendanta Głównego Policji, powołała go na to stanowisko. Marek Walczak do tej pory był dyrektorem Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Pracę w Olsztynie rozpocznie 15 maja.
Inspektor Marek Walczak pochodzi z Żyrardowa. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Służbę w policji pełni od 1986 roku, początkowo na stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji, a następnie w pionie kryminalnym w Otwocku i Warszawie.
—————————————————————————————————————————-
Wakat na stanowisku komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie utrzymywał się od 1 maja, gdy swoje obowiązki zdał nadinspektor Józef Gdański. Jego odejście ze stanowiska było związane z wybuchem skandalu w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie, w której policjanci z pionu kryminalnego mieli w czasie przesłuchań bić zatrzymanych.
10 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez 4 policjantów komendy miejskiej i stosowania przez nich przemocy oraz gróźb. Stało się to we współpracy z biurem spraw wewnętrznych policji. Policjanci z pionu kryminalnego mieli wymuszać określone wyjaśnienia i informacje od zatrzymanych w postępowaniach karnych. Pokrzywdzone w sprawie są cztery osoby, m.in. student, którego policjanci mieli bić, pryskać w twarz gazem pieprzowym i razić paralizatorem w czasie przesłuchania.
Czterech policjantów zostało zatrzymanych i aresztowanych przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. Jeden z nich opuścił areszt po kilku dniach po wpłaceniu poręczenia w wysokości 10 tysięcy złotych. Sąd dopuścił taką możliwość. Trzech pozostaje w areszcie. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.
(gol/bsc)

















![Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia] Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FBoze-Cialo-3.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)









