Marek Nowacki: szkoła powinna być przedłużeniem domu
Około 190 tysięcy dzieci z Warmii i Mazur rozpoczyna nowy rok szkolny. Wprowadzono kilka zmian w systemie oświaty. W Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn mówił o nich warmińsko-mazurski kurator oświaty, Marek Nowacki.
– Likwidacja gimnazjum pozwoli na uproszczenie systemu – twierdzi kurator
Zlikwidowane zostaną również tak zwane „godziny karciane”, czyli darmowe zajęcia pozalekcyjne.
– Ja też byłem wieloletnim nauczycielem i wtedy nie było godzin karcianych. Pedagodzy w Polsce zawsze prowadzili dodatkowe zajęcia, to jest wpisane w ich zawód. Jeżeli samorząd jest zamożny, to finansuje dodatkowe zajęcia edukacyjne – wyjaśnia Marek Nowacki
Naukę w Polsce rozpoczyna dziś rekordowo mały rocznik uczniów. To efekt zmian w edukacji. Według statystyk do 1. klasy idzie tylko 18 procent wszystkich sześciolatków.
– To efekt decyzji rodziców i niżu demograficznego – wyjaśnia warmińsko-mazurski kurator – mam nadzieję, ze program 500+ zmieni niekorzystną tendencję. Około 190 tysięcy uczniów rozpocznie naukę na Warmii i Mazurach, a tylko niewielki procent stanowią sześciolatki. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci, są kompetentni, więc podjęli tylko właściwe decyzje.
Marek Nowacki wyjaśnia, że powrót do starego systemu oświaty jest w pełni uzasadniony.
– Nie wracamy do starego, a wprowadzamy nowe. Rozwój dziecka wymaga takich decyzji. Szkoła podstawowa będzie składała się z dwóch segmentów od 1 do 4 klasy i od 5 do 8. To pozwoli na wprowadzenie „nauczania spiralnego”. W szkole powszechnej uczniowie będą przyswajać podstawowy materiał, a w kolejnych etapach rozszerzać informacje. Rozwój młodego człowieka jest tak dynamiczny, że informacje przyswajane w szkole są różnie interpretowane na poszczególnych etapach edukacji – mówi.
Kurator został zapytany o ewentualne zwolnienia nauczycieli.
– Rząd pamiętając o obawach nauczycieli, zapewnia, że pedagodzy z gimnazjum nie muszą się martwić o swoje miejsca pracy. Ministerstwo przygotowuje tak zwane „kotwice”, które będą zabezpieczały nauczycieli. W drugiej połowie września zostaną przygotowane propozycje ustaw i rozporządzeń, które będą podane konsultacjom społecznym, w tym także do związków zawodowych – zapowiada Marek Nowacki.
Historia będzie najważniejszym przedmiotem w tym roku szkolnym. Polska szkoła ma wielki dorobek i daje podstawy do kształtowania postawy patriotycznej – można przeczytać w liście wiceszefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosława Zielińskiego. Kurator Marek Nowacki przywołał słowa św. Jana Pawła II – zainteresowanie przeszłością, to zobowiązanie wobec przyszłości. Wyjaśniał również, że wszystkie przedmioty są równie ważne, bo kształtują wszystkie obszary życia młodego człowieka. Szkoła ma teraz nie tylko kształcić, ale również wychowywać i być niejako przedłużeniem domu.
Został poruszony również problem zarobków nauczycieli, który istnieje od wielu lat. Kurator mówi, że ministerstwo edukacji ma propozycję m.in. wprowadzenia nowego stopnia nauczycielskiego – to nauczyciel specjalista, który miałby wyższe zarobki.
W życie wchodzą również zwiększone wymogi kwalifikacyjne stawiane pedagogom, np. w szkołach zawodowych nauczyciele przedmiotów ogólnych muszą mieć tytuł magistra.
– Tytuł magistra daje wyższy przychód – wyjaśnia Marek Nowacki – przez wiele lat nauczyciele mieli czas, żeby podnieść swoje kwalifikacje i więcej zarabiać.
Kurator oświaty od tego roku szkolnego będzie miał większy wpływ na to, jak szkoła funkcjonuje i kto w niej pracuje.
– Kurator odzyskał szereg swoich uprawnień, bo trzeba umacniać polskie państwo w porozumieniu z samorządami – wyjaśnia Marek Nowacki.
Uroczysta, wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego na Warmii i Mazurach w tym roku odbywa się w Barczewie. Marek Nowacki wyjaśnia, że celowo wybrano właśnie to miejsce, bo obchodzimy rok Feliksa Nowowiejskiego, a właśnie w tym miasteczku pod Olsztynem urodził się znany Warmiak i polski patriota.
Posłuchaj całej rozmowy Leszka Cimocha z Markiem Nowackim
(lcim/kpias)