Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Jastrzębski: „W ponad 95 procentach wykonano ustawę nakazującą usunięcie pomników gloryfikujących systemy totalitarne”

Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy

O realizacji programu „Dobry Start” i tak zwanej ustawy pomnikowej mówił goszczący w Porannych pytaniach Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

121 tysięcy uczniów z Warmii i Mazur otrzymało już po 300 złotych na wyprawkę szkolną. Do tej pory z programu „Dobry start” skorzystało 65 procent uprawnionych. Gość Radia Olsztyn przypomniał, że wnioski można składać przez internet, nie wychodząc z domu.

W województwie warmińsko-mazurskim do skorzystania z wyprawki szkolnej uprawnionych jest 199 tysięcy 451 osób. Na chwilę obecną przyznaliśmy 131 tysięcy świadczeń, a wypłaciliśmy 12 tysięcy. Do rodziców i opiekunów apeluję, aby spieszyć się ze składaniem wniosków. Można je składać jeszcze do 30 listopada.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej  podsumował także realizację na Warmii i Mazurach tzw. ustawy pomnikowej. Nakazuje ona usunięcie z przestrzeni publicznej nazw i pomników gloryfikujących systemy totalitarne. W regionie ustawa zrealizowania została w 95 procentach. Z usunięciem pomników najszybciej poradziły sobie gminy Lidzbark Warmiński, Reszel, Jedwabno i Świętajno.

Zbieraliśmy dane, ale o wszystkich tego typu obiektach możemy nie wiedzieć (…)

Marcin Jastrzębski apeluje do mieszkańców regionu o zgłaszanie obiektów, które nadal stoją na Warmii i Mazurach. Apel nie dotyczy tak zwanych „szubienic” w Olsztynie, czyli pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, gdyż jako wpisany do rejestru zabytków jest w gestii ministra kultury.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Marcinem Jastrzębskim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, uczeń, pomoc, pomnik, wyprawka, pomniki, totalitaryzm, Marcin Jastrzębski, Dobry Start
Łukasz Sztych: „Wiele polskich firm źle naliczało godzinową pensję minimalną”

O nieprawidłowym naliczaniu, niewypłaceniu lub zaniżeniu stawki minimalnej - mówił w Porannych pytaniach Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie. 1/3 polskich firm źle naliczała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV