Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łukasz Sztych: „Wiele polskich firm źle naliczało godzinową pensję minimalną”

Łukasz Sztych – zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie. Fot. A.Podbielska

O nieprawidłowym naliczaniu, niewypłaceniu lub zaniżeniu stawki minimalnej – mówił w Porannych pytaniach Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.

1/3 polskich firm źle naliczała godzinową pensję minimalną – wynika z kontroli, którą w pierwszym półroczu tego roku przeprowadziła Państwowa Inspekcja Pracy.

W tym roku minimalna stawka za godzinę pracy wynosi 13 złotych 70 groszy brutto. W 2018 roku Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie po przeprowadzeniu 369 kontroli stwierdził naruszenia – powiedział Łukasz Sztych.

Nie wszystkie naruszenia polegały na złym naliczeniu godzinowej stawki minimalnej. Pracodawca ma również inne obowiązki wynikające z ustawy i wielu przypadkach nie były one przestrzegane. W 93 przypadkach Inspekcja Pracy stwierdziła naruszenia dotyczące niewypłacenia lub zaniżenia stawki minimalnej. Do pracodawców skierowaliśmy zalecenia kontrolne zawierające 123 wnioski o usunięcie nieprawidłowości. Na dzień dzisiejszy wyegzekwowaliśmy 15 tysięcy złotych dla siedmiu zleceniobiorców.

Gość Porannych pytań podkreślał, że często inspektorzy borykają się z problemami formalno-prawnymi.

Przyczynami nieprawidłowości, które podają sami pracodawcy, są niejasne i nieklarowne przepisy ustawy. Narzekają, że wprowadziła ona zamęt i zwiększyła biurokrację. Inspektorzy pracy uważają natomiast, że przyczyną naruszeń są przede wszystkim chęć pracodawców do uzyskania większych zysków oraz nieznajomość i nieprzestrzeganie prawa.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Łukaszem Sztychem

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, praca, płaca, PIP, Państwowa Inspekcja Pracy, stawka
Kolejna ofiara oszustwa „na policjanta”. 53-latka straciła kilkanaście tysięcy złotych

Mieszkanka Mrągowa padła ofiarą oszusta, który podał się za policjanta. Do kobiety zadzwonił wczoraj na telefon stacjonarny mężczyzna i przedstawił się jako „nadkomisarz Sowa”. Zapytał on...

Zamknij
RadioOlsztynTV