Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Romowie w Nowym Mieście Lubawskim

Występ w Urzędzie Miasta w projekcie „Bahtałe Roma”. Fot. R. Ulatowski („Gazeta Nowomiejska”)

Romowie nie mają w Europie łatwego życia. Wielu żyje w biedzie i cierpi z powodu społecznego wykluczenia. Utrudniony dostęp do edukacji, mieszkań, rynku pracy, służby zdrowia – to dla wielu społeczności romskich wciąż smutna rzeczywistość.

Klika lat temu władze Paryża deportowały Romów do Rumunii i Bułgarii. W Czechach, Grecji, czy na Słowacji, romskie dzieci umieszczane są w specjalnych klasach, co jest niezgodne zarówno z prawem narodowym, jak i unijnym. A jak żyje się Romom w Polsce i na Warmii i Mazurach?

W Małych Ojczyznach odwiedzimy romską społeczność w Nowym Mieście Lubawskim i porozmawiamy z jej przedstawicielem panem Adamem Strausem, który już drugą kadencję pełni funkcję radnego w Radzie Miasta.

Gośćmi Małych Ojczyzn będą również Joanna Wańkowska-Sobiesiak – pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości etnicznych i narodowych oraz socjolog dr Michał Łyszczarz z UWM.

Zaprasza Alicja Kulik:

00:00 / 00:00

 

Adam Straus – romski radny w Nowym Mieście Lubawskim. Fot. R. Ulatowski („Gazeta Nowomiejska”)

Występ w Urzędzie Miasta w projekcie „Bahtałe Roma”. Fot. R. Ulatowski („Gazeta Nowomiejska”)

Oktawia Straus podczas występu w Urzędzie Miasta w projekcie „Bahtałe Roma”. Fot. R. Ulatowski („Gazeta Nowomiejska”)

 

Więcej w Małe Ojczyzny, Romowie, Straus, Wańkowska
Staropruskie korzenie Elżbiety Marko

Gdy Pani Elżbieta Marko dotarła do książki pod red. Erwina Poschmanna zatytułowanej "Der Kreis Rößel" i w jednym z rozdziałów poświęconych Staroprusom znalazła rodowe nazwisko swojej...

Zamknij
RadioOlsztynTV