Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ma 28 metrów i do pokonania długą drogę. Świerk z Mazur stanie na Placu Św. Piotra w Watykanie

Choinka, która trafi do Watykanu. Fot. Edyta Zbrożek

Bożonarodzeniowe drzewko, które stanie w tym roku w Watykanie pochodzić będzie z Puszczy Rominckiej. 28-metrowy świerk ma do pokonania 2 tysiące kilometrów.

Drzewo najpierw trafi do Ełku, gdzie zostanie poświęcone przez biskupa tamtejszej Diecezji. Choinkę wybrał biskup ełcki, spośród kilku, przedstawionych przez leśników – powiedział nadleśniczy Grzegorz Jejer z nadleśnictwa Gołdap.

Drzewo ma 28 metrów, ale zostanie przycięte do 25. To symboliczna liczba, bo tyle lat ma Diecezja Ełcka. Przetarg na wycięcie, transport i ustawienie choinki wygrała firma z Tucholi. Wycięciu drzewa przyglądali się mieszkańcy Żytkiejm, którzy są dumni, że ich świerk trafi do papieża. Choinka z Polski do Watykanu ma do pokonania teraz ponad 2 tysiące kilometrów

W dniu, w którym drzewo stanie na placu Św. Piotra odsłonięta zostanie także szopka przed bazyliką watykańską, która w tym roku będzie darem opactwa Montevergine w Kampanii na południu Włoch. Żłóbek zostanie wykonany zgodnie z tradycją sztuki neapolitańskiej.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Autorka: M.Zbrożek

Choinka, która trafi do Watykanu. Fot. Edyta Zbrożek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choinka, Watykan, diecezja ełcka
25 lat temu Jan Paweł II powołał do życia diecezję w Ełku

„Idźcie i głoście” - to hasło  Kongresu Misyjnego zorganizowanego z okazji  25. rocznicy powstania diecezji  w Ełku. Biskup Jerzy Mazur wspomina najważniejsze wydarzenia minionego ćwierćwiecza. To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV